Češi ve světě28. února  2017 v 17:00  

Český chemik Jakub Hývl představil svůj výzkum v prestižním časopisu Nature

Výzkum, práce v laboratoři - Foto:  pixabay.com

Výzkum, práce v laboratořiFoto:  pixabay.com

Časopis Nature zveřejnil článek o výzkumu mladého českého chemika Jakuba Hývla, který spolupracuje s nositelem Nobelovy ceny za chemii Richardem Schrockem. Vědec v něm představil svůj výzkum přípravy specifických katalyzátorů používaných k přípravě léčiv. To může vést k efektivnější přípravě nových léků.

Nadace Experientia poskytla v minulosti Jakubu Hývlovi grant na výzkum, který mu pomohl nastartovat vědeckou kariéru v laboratořích profesora Schrocka. Hývl se se svým týmem zaměřil na přípravu specifických katalyzátorů, které by měly umožnit vyrábět léky tak, aby při chemické reakci vzniklo co nejvíce látky a zároveň, aby v látce bylo co nejméně ostatních příměsí, které se jinak musí složitě odstraňovat. 

„Takže je to buď nákladné, a nebo jsou to i příměsy toxické. Pro přípravu medicínských látek je přitom důležité, aby tam takových negativních jevů bylo co nejméně. Proto se připravují specifické katalyzátory, což je právě parketa Jakuba Hývla“, vysvětlil Bohumír Valter z Nadace Experientia. 

Jakub Hývl byl první, kdo grant Nadace Experientia získal 

Jakub Hývl - Foto:  LinkedIn

Jakub HývlFoto:  LinkedIn


Nadace Experientia každoročně uděluje dva granty talentovaným mladým chemikům na financování jejich postgraduálních pobytů na prestižních zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech. První grant na roční pobyt v hodnotě jednoho milionu korun obdržel od nadace právě Jakub Hývl v roce 2013. 

Třiatřicetiletý vědec vystudoval univerzitu v Pardubicích a v roce 2011 dokončil doktorandské studium v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. S nadačním grantem vycestoval na rok na renomovaný Massachusettský technický institut (MIT) do Bostonu, kde mu profesor Schrock pobyt později o další rok sám prodloužil. V současné době pracuje na Havajské univerzitě. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas