Články11. září  2014 v 14:30  

Krajanská konference řeší podoby a zachování češtiny v zahraničí

Na konferenci byli zástupci z řad krajanů oceněni za dlouholetou činnost pro krajanské komunity - Foto: Miloš Turek

Na konferenci byli zástupci z řad krajanů oceněni za dlouholetou činnost pro krajanské komunityFoto: Miloš Turek

V tomto týdnu v Praze probíhá konference Krajané a čeština, která řeší témata zachování českého jazyka v zahraničí a zaměřuje se i na různé podoby češtiny a její výuky v krajanských komunitách ve světě.

Na konferenci pořádanou v Národním muzeu se sjela asi stovka krajanů z osmnácti zemí světa. Minutou ticha si účastníci nejdříve připomněli Oldřicha Černého, který zemřel loni v listopadu. Na krajanských konferencích se vždy aktivně podílel. Krajany mimo jiné přivítala Ája Vrzáňová, která stojí v čele koordinačního výboru zahraničních Čechů. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka pak v souvislosti s tématem konference připomněl, že právě jazyk je národní identita, která nás spojuje. Ocenění převzalo pět krajanů.  

Larisa Lanovik z Ukrajiny je učitelkou v obci Nikolajevka. Stojí v čele spolku, kde se krajané scházejí a učí češtinu. Vede také taneční soubor Studánka, který má několik oddělení od malých dětí po seniory a sbírá ceny na festivalech v celé Evropě. Hlas Lenky Laličové mohou slyšet krajané v okolí chorvatského Daruvaru. Novinky a zajímavosti pro ně připravuje už dvacet let v místním Radiu Daruvar, které vysílá pro českou komunitu. O té připravuje pořady i pro chorvatskou televizi. Další oceněnou je Olga Schmalzried, která přišla do Belgie na konci 80. let. Stala se členkou zdejší Besedy, dnes je její předsedkyní a Beseda propojuje všechny generace:  

Mezi oceněnými byla i Dana Seidlová (uprostřed), vnučka Jiřího Gutha-Jarkovského. Zleva: ředitel Národního muzea Michal Lukeš, senátor Tomáš Grulich, Dana Seidlová, předsedkyně MKVZČ Ája Vrzáňová, místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka - Foto: Miloš Turek

Mezi oceněnými byla i Dana Seidlová (uprostřed), vnučka Jiřího Gutha-Jarkovského. Zleva: ředitel Národního muzea Michal Lukeš, senátor Tomáš Grulich, Dana Seidlová, předsedkyně MKVZČ Ája Vrzáňová, místopředseda Senátu PČR Přemysl SobotkaFoto: Miloš Turek

"Já jsem taková předsedkyně, co pro krajany vaří, peče a ne ta, co sedí někde za stolem. Paní, co dělala předsedkyni přede mnou, měla vážně nemocného syna. Nabízeli to různým lidem, ale nikdo to nechtěl. Já taky ne, ale zase jsem si říkala, že by bylo škoda, kdyby ten spolek zanikl. Až po letech jsem se dozvěděla, že ten spolek má stejný den narozeniny jako já, tak si říkám, asi to byl osud." Belgická Beseda už slaví 110 let. Ocenění převzala i Dana Seidlová, vnučka Jiřího Gutha Jarkovského.  

Ve Švýcarsku se věnovala propagaci skautského hnutí a založila tu dodnes fungující tábořiště Válenda. Jak vůbec přišli na jeho název? "Zjistili jsme, že nejbližší obec se jmenuje Valendas a tak jsme říkali: budeme tábořit tam u toho Valendasu. Pak jsme si řekli, že tábořišti budeme říkat Válenda. Dřív jsme stavěli podsady a teď se tam staví indiánské týpí." Ocenění převzala i Hana Husenicová ze Slovenska, která pořádá pestrou škálu kulturních aktivit, mimo jiné cyklus kulturních večerů. 

S mnoha krajany, kteří se konference účastní, se budeme setkávat v našem dalším vysílání a těchto internetových stránkách. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas