Články1. září  2015 v 17:30  

Ve věku 87 let zemřel sochař a šperkař Pavel Krbálek

Pavel Krbálek se svými sochami - Foto: Bára Procházková

Pavel Krbálek se svými sochamiFoto: Bára Procházková

Ve věku 87 let zemřel v Praze sochař, malíř a šperkař Pavel Krbálek. Pocházel z moravské kovářské rodiny a jako jeden z mála sochařů na světě zpracovával zlato a stříbro kováním.

Pavel Krbálek se podílel na úspěšné kolekci šperků československých výtvarníků pro světovou výstavu Expo 67 v Montrealu. 

Jeho hlavním motivem byly figurální kompozice. V roce 1961 vystavil své práce na přehlídce uměleckého kovářství v Lindau u Bodamského jezera, kde zastupoval Československo jako jediný účastník. Jeho plastiky dnes stojí v Lucernu, v Ivry, v Muggensturmu či Rastattu. 

Za bronzovou sochu Mrznoucí srdce získal roku 1990 v Japonsku Rodinovu cenu a rok poté cenu Henryho Moora za železnou plastiku Niké. 

Uspořádal první sympozium šperku 


Pavel Krbálek uspořádal první sympozium šperku v Jablonci nad Nisou v roce 1968, kde se představil jako tvůrce kovaného šperku. Ve stejném roce opustil Československo a usadil se ve švýcarském Lucernu. Stál u zrodu Lucernského kruhu, který podporoval české spisovatele pronásledované komunistickým režimem a jehož členy byli Švýcaři i Češi žijící ve Švýcarsku. 

Po roce 1989 žil Pavel Krbálek střídavě v Lucernu, v Praze a Miroslavi, kde rekonstruoval kovárnu, která patřila jeho předkům. Letos byla na zámku v Miroslavi otevřena stálá expozice jeho sochařského díla. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas