Články2. března  2016 v 17:00  

Otto Placht žil dvacet let v amazonském pralese, Krumlov připravuje jeho výstavu

Malíř Otto Placht - Foto: Tomáš Vodňanský

Malíř Otto PlachtFoto: Tomáš Vodňanský

Výstava v Českém Krumlově představí tvorbu českého výtvarníka Otto Plachta, který žil více než 20 let v amazonském pralese. Placht se v jihoamerické džungli stal členem indiánského kmene a založil tam rodinu.

Galerie chce získat peníze na přesun sbírky z Peru pomocí serveru HitHit, který je nástrojem komunitního financování. Výstava začne v polovině dubna. „Přesný termín neznám ani já. Vše souvisí s transportem kontejneru s výstavou z Jižní Ameriky“, uvedla ředitelka Egon Schiele Art Centrum Hana Jirmusová Lazarowitz. 

Autor experimentuje i s užitím přírodních barev, které si sám vyráběl z rostlin a získal tak nezaměnitelný autorský rukopis. „Otto Placht se v Jižní Americe etabloval jako „malíř džungle“ a proslavil se svými magií pralesa nabitými obrazy“. 

Do peruánského pralesa se vydal na pozvání šamana 

Otto Placht: 'Ve slepé uličce' (2013) - Foto: Loreta Vašková

Otto Placht: 'Ve slepé uličce' (2013)Foto: Loreta Vašková


Otto Placht se vydal do peruánského pralesa v roce 1993 na pozvání šamana a umělce Pabla Amaringa. Na okraji pralesa si postavil dům, začlenil se do místního indiánského kmene. Nyní se vrací do Čech a s ním putuje i jeho bohatá sbírka. 

„Do Krumlova chceme přivézt nejen jednotlivé obrazy, ale i samotný peruánský domov malíře, který ho v tvorbě inspiroval“, řekla Jirmusová Lazarowitz. Návštěvníci tak spatří předměty Plachtova každodenního života či artefakty potřebné pro přežití v pralese. „Cílem je přenést návštěvníka do pravé džungle a ruchu jihoamerických ulic a barů, aby intenzivněji vnímal barvitou energii Plachtových obrazů“, uvedla ředitelka. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas