Články18. července  2016 v 17:00  

Pomozte zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě! Dnes Daria Klimentová

Daria Klimentová, baletní tanečnice - Foto: Šárka Ševčíková

Daria Klimentová, baletní tanečniceFoto: Šárka Ševčíková

ČRo Vltava a ČRo Radio Praha (zahraniční vysílání) vyhlásily anketu zahraniční Čech roku. Na základě nominací posluchačů jsme vybrali 15 osobností, které nyní představujeme ve vysílání formou medailonů. Na webu www.zahranicnicech.cz můžete dát vybrané osobnosti svůj hlas.

Pamatujete si ještě na spot, který avizoval předsednictví České republiky Evropské unii? Jednou z těch, kteří si u stolu hráli s kostkou cukru, byla i baletka Daria Klimentová. 

Její cesta k baletu a odtud do Londýna nebo Kapského Města vedla přes Horní Počernice: 

„Když jsem byla ve školce, tak přišli nějací lidé vybírat na sportovní gymnastiku. Nějakým zázrakem mě vybrali, takže jsem se ocitla na sportovní gymnastice v Horních Počernicích. Tam přišli vybírat zase další ambiciózní trenéři. Vybrali mě do týmu Sparta Praha. V rámci gymnastiky jsme měli hodinu týdně balet. Paní profesorka Cézarová říkala, že mám talent, a šla za mými rodiči. Řekla jim, že s gymnastikou skončím ve dvaceti, budu mít rozbitá záda, a že balet je pro budoucnost lepší. Já si pamatuju, že za mnou přišli, a ptali se, jestli bych chtěla dělat balet. Říkám, jestli tam můžu skákat a švihat nohama. Bylo mi řečeno, že ano. Tak jsem řekla - proč ne! Já jsem byla takové poddajné dítě“. 

Daria Klimentová - Foto:  Ballet Masterclasses in Prague

Daria KlimentováFoto:  Ballet Masterclasses in Prague

Skákat a švihat nohama už Darja Klimentová nepřestala, ať už v českém Národním divadle nebo později v Kapském Městě, Glasgow a Londýně. První sólistkou Anglického národního baletu byla 18 let a tančila všechny slavné role - Odettu i Odilii v Labutím Jezeře, Julii, Popelku, Giselle i oblíbenou Manon. Objevila se také ve filmu, třeba jako Dáma s kaméliemi a občas se vrací i na českou první scénu. 

Kromě baletu se Darja Klimentová věnuje také úspěšně fotografování a vyučování. Pořádá třeba prázdninové kurzy v Praze, na kterých především klasický tanec přijíždějí učit i učit se lidé ze všech koutů světa. 

Slyšeli jsme portrét Darii Kliemntové. Pokud jí chcete dát svůj hlas, můžete tak učinit na webu www.zahranicnicech.cz, kde najdete i další podrobnosti. Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas. 

Autor:  Martina Bílá

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas