Články1. srpna  2017 v 11:30  

Česká beseda Daruvar oslavila 110. výročí založení

Folklorní soubor Vodička ze Zdenců - Foto:  Jednota

Folklorní soubor Vodička ze ZdencůFoto:  Jednota

Největší krajanský spolek, Česká beseda Daruvar oslavila 110. let. Je to jeden z nejstarších českých krajanských spolků v Chorvatsku. Oslavy trvaly čtyři dny.

Nejdřív přilákaly krajany do kina na pohádku Zdeňka Trošky, další den se ve zdejším zámeckém parku rozmístili čeští výtvarníci, kteří pro besedu vytvořili několik maleb. 

Od vytvoření obrazů do jejich výstavy uplynul jen jeden den. Zájemci se na ně podívali v České galerii Svazu Čechů. Byly tu společně s obrazy, které vznikly při předchozích výtvarných sympóziích k devadesátému a k stému výročí spolku. 

Ožily vzpomínky staré víc než sto let 

Výstava v České galerii - Foto:  Jednota

Výstava v České galeriiFoto:  Jednota


Výstava Besední okamžiky připomněla nejdůležitější události uplynulých sto deseti let. Předsedkyně České besedy Daruvar Željka Zadrová, připomněla, že se našim předkům podařilo zachovat jazyk, kulturu a tradici Čechů. A to díky škole, školce a řadě spolků. Dokládaly to i besední kroniky, pamětní kniha z roku 1909 nebo kniha životopisů čestných členů spolku. A také řada ocenění. Například soubor Holubička vystoupil v Paláci národů v Ženevě, divadelníci pak na Krakonošově divadelním podzimu ve Vysokém nad Jizerou. 

Na oslavě se i zpívalo, recitovaly básně krajanských autorů a vzpomínalo. Na životní a divadelní soužití ochotnické party, na počátky folklorního souboru a obětavou práci českých učitelů. Nejmladší účastnice vzpomínkového večera, studentka Klára Janotová sice ještě pamětnice není, ale jak řekla, menšinový život byl pro ni samozřejmostí, a už od dětství je členkou tanečního souboru Holubička. Zkoušky, výlety, zájezdy a pobavení jsou podle ní to nejvzácnější, co lidem beseda přinese. 

Čepovalo se Staročeské pivo a parkem voněly bramboráky 

Vůně bramboráků se linula celým parkem - Foto:  Jednota

Vůně bramboráků se linula celým parkemFoto:  Jednota


Poslední den oslav zaplnily park před zámkem hraběte Jankoviće dechovky a vůně všech možných dobrot. Zatímco se na jevišti před zámkem střídaly krajanské dechové hudby, v zámeckém parku na stáncích byly vystaveny starožitnosti z krajanských rodin, ruční práce a knížky z nakladatelství Jednota. Téměř na všech stáncích se nabízelo i něco k ochutnání, a vůně bramboráků se linula celým parkem. O ně a o čepované Staročeské pivo z místního pivovaru byl největší zájem. Malou atrakcí jarmarku byl divadelní stánek, kde si malí i velcí zájemci mohli poslechnout pohádku, popovídat si s vílou či vodníkem nebo prohlédnout divadelní kostýmy. 

Večer na zámku pod jedním z nejstarších stromů ginkgo biloby v Chorvatsku vystoupily folklórní soubory. A jako každá správná oslava, i oslava 110 let daruvarské besedy končila až ráno. Druhá část oslav proběhne na podzim 28. října, kdy s besedou oslaví 95. výročí Česká základní škola J. A. Komenského a 90. výročí Česká mateřská škola Ferda Mravenec. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová, Libuše Stráníková

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas