Články14. června  2018 v 12:25  

Česká diplomacie spustila nové webové stránky pro Čechy v zahraničí

Nové webové stránky od ministerstva zahraničních věcí pro krajany - Foto:  MZV ČR

Nové webové stránky od ministerstva zahraničních věcí pro krajanyFoto:  MZV ČR

Česká diplomacie spustila nové webové stránky určené českým krajanům a občanům žijícím v zahraničí. Na jednom místě tak najdou základní informace ministerstev a úřadů ČR s cílem usnadnit jim vyřizování záležitostí v České republice i s ohledem na jejich možný návrat do vlasti.

Webové stránky „Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí“ jsou jedním z konkrétních výsledků Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí. Jejími členy jsou zástupci osmi českých ministerstev. Cílem komise je podpořit vzájemnou informovanost a spolupráci orgánů státní správy v krajanské problematice. Uživatelé stránek najdou v jednotlivých tematických sekcích odkazy na webové stránky konkrétních ministerstev a úřadů. 

Na spuštění stránek reagoval předseda Českého a Slovenského sdružení v Kanadě Miloš Šuchma. Jak uvedl, stránky mohou být pro krajany přínosné. Zároveň upozornil na permanentní přání krajanů, a tím jsou korespondenční volby. „Je to spravedlivý požadavek, pokud zahraniční Češi, vzdálení daleko od zastupitelských úřadů chtějí volit a nemají možnost". 

Po posledních volbách podpořilo korespondenční volbu i mnoho Čechů žijících v zahraničí po roce 1989 například za účelem studia nebo zaměstnání. O návrhu se ve Sněmovně diskutuje. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas