Články16. února  2017 v 18:50  

Česká shakespearovská scénografie se představuje v Columbusu

Výstava Shakespeare v Praze v Muzeu umění v americkém Columbusu - Foto: Facebookový profil Muzea umění v Columbusu

Výstava Shakespeare v Praze v Muzeu umění v americkém ColumbusuFoto: Facebookový profil Muzea umění v Columbusu

České divadlo se vrací do Muzea umění v Columbusu v americkém státě Ohio. Výstava nazvaná Shakespeare in Prague uvádí scénografické návrhy, fotografie a kostýmy, které se ztahující k českým inscenacím her Williama Shakespeara od počátku 20. století po současnost.

„Výstava bude v Columbusu do 21. května. Pak se přesunu do Texasu. Tam ji budou moci navštívit zájemci na univerzitě v San Antoniu od 10. července až do 30. září“, uvedla mluvčí Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU) Judita Hoffmanová. 

„Shakespearovská výstava navazuje na výstavu českých loutek, která v roce 2013 představila historii loutkového divadla od konce 19. století po současnost a vidělo ji na 50.000 diváků“, podotkla Hoffmanová. 

Shakespearovy hry se v Čechách hrály ještě během jeho života 


Velkou zásluhu na vzniku výstavy Shakespeare in Prague má profesor na Ohijské státní univerzitě Joseph Brandesky, který je propagátorem české scénografie a výtvarného umění v USA. 

Zajímavým zjištěním bylo, že londýnské soubory hrály Shakespearovy hry v Čechách ještě během jeho života, a vytvořily téměř nepřerušenou vazbu mezi jeho hrami a publikem ve střední Evropě, které angličtinou nevládlo. Už rané překlady jeho textů byly zárukou toho, že se tyto hry rozšířily do celého regionu. 

„A právě jedním z důvodů, proč mě láká organizace výstav jako Shakespeare in Prague, je fakt, že mohu názorně ukázat propojení našich kultur“, dodal americký kurátor. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace