Články16. května  2017 v 14:00  

Česká škola Madrid oslavila 5 let od svého založení

Velikonoce v České škole Madrid - Foto: Česká škola Madrid

Velikonoce v České škole MadridFoto: Česká škola Madrid

Česká škola Madrid oslavila 8. května 2017 pět let od svého vzniku. Krajanský spolek založily tři odvážné Češky, které cítily potřebu seznamovat děti s českou kulturou, zvyky a tradicemi.

Z původních tří rodin se Česká škola Madrid rozrostla na více než třicet, které mají téměř 140 členů. Do školy chodí spousta dětí už od jejího založení v roce 2012, kdy se konala první Velikonoční dílna, kterou se inauguroval krajanský spolek. Škola otevřela své dveře nejen dětem, ale taky jejich rodičům. Je tak i místem, kde se setkávají čeští krajané žijící v Madridu a jeho okolí. 

Česká škola Madrid vznikla proto, aby se mohly pravidelně setkávat česko-španělské děti. Ale zjistila, že může dětem a krajanům nabídnout mnohem víc. Tím byla především pravidelná výuka dětí od 1. do 9. třídy základní školy a podepsání smlouvy s českým ministerstvem školství o poskytování vzdělávání českých dětí žijících v zahraničí v srpnu 2016. Žáci tak po ukončení školního roku v České škole Madrid obdrží osvědčení rovnocenné vysvědčení z České republiky. Škola zahájila taky pravidelnou výuku českého jazyka dospělých cizinců. 

Na škole probíhá projekt Rok s českými spisovateli 

Mikuláš v České škole Madrid - Foto: Česká škola Madrid

Mikuláš v České škole MadridFoto: Česká škola Madrid


Škola nezapomíná ani na další akce. Patří k nim tradiční velikonoční a vánoční dílny, oslava Mikuláše či Mezinárodního dne dětí. Je také zapojena do celorepublikového projektu Noc s Andersenem a v letošním školním roce probíhá ve škole projekt Rok s českými spisovateli, který děti seznamuje s osobnostmi české literatury a jejich tvorbou. 

Česká škola Madrid zve pravidelně do Madridu divadla a divadelní spolky, aby dětem přiblížila českou kulturu. V posledních třech letech zavítalo do Madridu pražské divadélko Romaneto, v letošním roce přijelo divadlo Viola, které mělo u obecenstva veliký úspěch. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová, Soňa Klimešová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas