Články31. května  2018 v 14:15  

Choreograf Jiří Kylián se stal členem Francouzské akademie

Jiří Kylián - Foto: Adam Kebrt

Jiří KyliánFoto: Adam Kebrt

Český choreograf Jiří Kylián se stal členem Francouzské akademie. Přijetí cizince je ojedinělou událostí, týká se jen několika zahraničních osobností múzických a výtvarných umění.

Jednou z nich byl v roce 1835 hudebník českého původu, Antonín Rejcha. Tento pražský rodák byl ředitelem Pařížské konzervatoře, učitelem takových veličin jako Hector Berlioz, Franz Liszt, César Franck nebo Charles Gounod. 

ČTK o poctě pro Jiřího Kyliána informovala mluvčí festivalu Tanec Praha Kateřina Kavalírová. U zrodu festivalu před 30 lety Kylián stál a letos mu festival věnuje slavnostní zahájení. Z oboru tance byli jako jediní Kyliánovi předchůdci členy akademie Marcel Marceau a Maurice Béjart. 

Nejznámější Kyliánovou choreografií je Janáčkova Sinfonietta 


Jednou z nejznámějších choreografií Jiřího Kyliána je Janáčkova Sinfonietta. Zmiňuje ji i pedagožka a taneční kritička Elvíra Němečková: „Pro Kyliána je typická jeho poetika v pohybu, úžasný cit pro muziku. Fascinující na něm je jeho umělecký vývoj. Kdybyste si vzali jeho choreografie dejme tomu po osmi letech a dali je vedle sebe, asi budete mít pocit, že se pokaždé díváte na trochu jiného člověka - od těch nejznámějších věcí jako je Sinfonietta, až po dnešek, kdy hodně používá film, sestřihy v hudbě či úplně nově komponovanou hudbu". 

Choreografie Jiřího Kyliána - Foto:  Radioservis

Choreografie Jiřího KyliánaFoto:  Radioservis

Zmíněnou Synfoniettu vytvořil Jiří Kylián v roce 1978, v té době už žil 10 let v exilu. S tancem začal v přípravce Národního divadla, pokračoval na konzervatoři a pak přišla příležitost v londýnské baletní škole. Po sovětské okupaci se už do Československa nevrátil. 

Do poloviny sedmdesátých let působil Jiří Kylián ve Stuttgartu, poté se přestěhoval do Nizozemí, kde byl až do roku 1999 uměleckým ředitelem a choreografem Nederlands Dans Theater v Haagu. Od 70. let vytvořil stovku baletů, z nichž tři čtvrtiny byly právě pro divadlo v Haagu. Je držitelem mnoha ocenění, včetně Ceny Nižinského udělené v Monte Carlu, nebo francouzského řádu Čestné legie. 

Kvůli Jiřímu Kyliánovi vznikla v Akademii nová kategorie - choreografie 


„Doposud mělo členství Akademie krásných umění sedm kategorií: Architektura, Film a fotografie, Grafika, Hudba, Malířství, Sochařství a Kategorie nezávislých členů. 25. dubna, kdy jsem byl zvolen členem Akademie, se choreografie stala její novou kategorií. Mám z toho radost a snad mají také radost ostatní příslušníci našeho cechu", uvedl Kylián. 

Příležitost seznámit se s Kyliánovým dílem přinese výstava Celebrating Kylián! od 5. do 10. června v jedné z budov Národního divadla na náměstí Václava Havla. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas