Články14. listopadu  2018 v 16:30  

Do muzea poslepu

Česká škola Madrid navštívila tyflologické muzeum - Foto: Nikola Machalová

Česká škola Madrid navštívila tyflologické muzeumFoto: Nikola Machalová

Dokážete si představit být v roli nevidomého člověka? Vyzkoušet si, jak se cítí člověk se zrakovým postižením, který se nespoléhá na vlastní zrak, ale velmi často na druhou osobu? Děti z České školy Madrid tuto příležitost dostaly při návštěvě tyflologického muzea v Madridu.

V sobotu 27. října se děti vypravily na prohlídku tyflologického muzea s cílem poznat zmenšeniny slavných španělských a světových památek. Tentokrát však žáci nevyužívali pouze zrak, ale aktivně zapojili další smysly. 

Důležitým krokem před prohlídkou bylo poučení o správném provázení nevidomých osob. Plán byl jasný. Hlavně nikoho nezahltit zbytečnými informacemi. Nejdříve se žákům představily všechny památky, aby si vizuální představu spojili s hmatovou představou. Část, na kterou se těšili nejvíc, následovala hned po seznámení s památkami. Přišly na řadu dvojice, šátky a především důvěra mezi partnery. 

V madridském tyflologickém muzeu - Foto: Nikola Machalová

V madridském tyflologickém muzeuFoto: Nikola Machalová

Závěrem si děti ověřily nově získané vědomosti. Úkolem bylo vyznačit španělské a světové památky ve slepé mapě. A posledním úkolem bylo vyluštění slova v Braillově písmu. Na děti čekalo ještě překvapení v podobě dárků od nadace ONCE, která před sedmi lety poskytla prostory a pomohla s rozjezdem České školy Madrid. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová, Nikola Machalová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas