Články22. října  2018 v 16:57  

Dvořákova hudba rozezní New York

Česká filharmonie - Foto: Petra Hajská

Česká filharmonieFoto: Petra Hajská

V České národní budově na Manhattanu zazní v pátek 26. října Dvořákova hudba. Koncert bude další připomínkou oslav 100. výročí založení republiky. České centrum New York přivítá v rámci slavnostního večera i nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova.

Ve Velkém sále České národní budovy zazní tóny Dvořákova Klidu v podání americké violoncellistky Alisy Weilerstein, Davida Marečka a Americký kvartet v podání členů České filharmonie a Ensemble Connect. Jak uvedla Barbara Karpetová, ředitelka Českého centra New York, měsíc jubilejních oslav představuje Dvořáka nejen jako hudebního velikána a světově známou osobnost, ale především jako umělce propojujícího americký a český prostor. 

Generání ředitel České filharmonie David Mareček dodal, že koncerty v New Yorku jsou součástí inauguračního turné nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova, během kterého orchestr zavítá nejen do legendární Carnegie Hall, ale i do dalších prestižních sálů ve Washingtonu, Chicagu a San Franciscu. 

„Mám radost, že na jeho začátku stojí recitál v České národní budově, která je úzce spojena se jménem Antonína Dvořáka,“ uvedl David Mareček. Není bez zajímavosti, že výtěžek z Dvořákova koncertu koncem 19. století ke koupi České národní budovy přispěl. 

Česká filharmonie zavítá i do Carnegie Hall 


Do Carnegie Hall se filharmonie přesune hned následující den, v sobotu 27. října. Vystoupí s dramatickou Symfonií č. 7 a mistrovským Violoncellovým koncertem. V neděli pak naváže Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera. 

K fenoménu oslav 100. výročí naší republiky ve USA neodmyslitelně patří také vzácná zápůjčka z Národního muzea - originální rukopisná partitura právě Dvořákova Violoncellového koncertu. Vůbec poprvé v historii opustila archivy. V rámci Open House New York zahájila výjimečný měsíční program stoletého jubilea organizovaného Českým centrem New York. Rukopis totiž představuje hlavní linii výstavy, která začala už v polovině října. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas