Články15. května  2013 v 10:00  

J. A. Baťa má sochu v Maďarsku

Jan Antonín Baťa - Foto:  You Tube

Jan Antonín BaťaFoto:  You Tube

V maďarském městě Martfü byla 1. května odhalena socha Jana Antonína Bati. Maďaři si tak připomněli podnikatele, který zde v r. 1940 postavil továrnu na boty. Z malé vesnice se tak stalo prosperující město.

Baťa si tuto obec v údolí řeky Tisy vybral pro svůj další podnik už ve 30. letech. Od počátku 40. let se tu vyráběly boty pod značkou Cikta. Baťa tu také vybudoval typické baťovské domky pro dělníky. Na stavbu letiště a přístavu však už v letech 2. světové války nedošlo. Původní Baťova továrna vyráběla boty i po válce. Pod značkou Tisza Cipö jsou na trhu dodnes. Osobnost Jana Antonína Bati a historii výroby obuvi v Martfü ukazuje i zdejší muzeum. Slavnostního odhalení sochy se zúčastnili zástupci baťovských měst z Polska, Ukrajiny a Rumunska. 

Potomci Jana Antonína Bati zřejmě požádají o navrácení majetku, který byl Baťovi zkonfiskován na Slovensku. Patří k němu i bojnický zámek. I Slovensko totiž zrušilo rozsudek, který nad Baťou vynesl mimořádný Národní soud v roce 1947. Podle tehdejšího verdiktu Baťa údajně nepomáhal československému zahraničnímu odboji. Byl za to v nepřítomnosti odsouzen k dlouholetému vězení a propadnutí majetku. 

České soudy očistily J. A. Baťu už v r. 2007. Jeho rodina se od té doby snaží restituovat i zkonfiskovaný majetek. Letos v březnu začal pražský soud projednávat žádost o navrácení nemovitostí za zhruba 56 milionů korun. Soud byl ale odročen. Koncem loňského roku potomci J. A. Bati neuspěli ve sporu o náhradu za znárodněný majetek, stížnost Baťovy vnučky Doloros Bata Arambasic zamítl Ústavní soud. 

Baťovu kauzu na Slovensku projednává bratislavský soud. Jeho mluvčí Pavol Adamčiak potvrdil., že soud zrušil trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku právě na základě předchozího českého rozsudku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. 

Autor:  Milena Štráfeldová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas