Články4. září  2018 v 16:54  

Jiřičná převezme na londýnském festivalu cenu za celoživotní dílo

Eva Jiřičná - Foto: Šárka Ševčíková

Eva JiřičnáFoto: Šárka Ševčíková

Londýnský festival designu udělil české architektce Evě Jiřičné letošní medaili za celoživotní dílo. Ocenění náleží osobnostem, které zanechaly výraznou stopu v oboru designu. Medaili si Jiřičná společně s dalšími oceněnými převezme 17. září, napsal web dezeen.com.

Jiřičná, která v březnu oslavila 79. narozeniny, žije v Londýně od roku 1968. Rodačka ze Zlína v rozhovoru s pořadateli londýnského designového festivalu uvedla, že britská metropole jí dala zejména svobodu, a to jak osobní, tak profesní. „Anglie a konkrétně Londýn mi poskytly vše, co jsem si mohla přát jako člověk žijící v Československu na konci 60. let", řekla držitelka Řádu britského impéria. 

Mezi nejznámější projekty české architektky patří interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds nebo vlajková prodejna módní značky Joseph, kterou navrhla v roce 1988. Letos v květnu se Vzdělávací komplex zlínské Univerzity Tomáše Bati, který navrhla společně se svým pražským kolektivem, stal stavbou roku 2017 Zlínského kraje. V roce 2013 obdržela Jiřičná v Británii cenu za mimořádný přínos postavení žen v architektuře nesoucí jméno britské architektky Jane Drewové. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas