Články10. května  2019 v 08:00  

Korespondenční volba. Dárek Čechům v zahraničí k výročí sametu?

Korespondenční volby jsou běžné v řadě zemí Evropské unie - Foto: Altorrijos, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Korespondenční volby jsou běžné v řadě zemí Evropské unieFoto: Altorrijos, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Umožnit Čechům v cizině odevzdat hlas i poštou je věčné téma. Debata o něm teď sílí. Ministerstvo vnitra připravuje návrh, který představí na podzim. Podle něj by lidé žijící, pracující nebo studující v zahraničí mohli volit už ve sněmovních volbách v roce 2021.

Soňa Jarošová pracující v Niamey v Nigeru se nechtěla o své občanské právo jít volit, připravit. Protože v Nigeru Česko nemá zastupitelský úřad, měla při posledních parlamentních volbách na výběr ze tří ambasád v Západní Africe. Rozhodla se pro nejbližší v Abuji v Nigérii. Kvůli odevzdání hlasu tak musela cestovat přes 800 kilometrů. Jak vylíčila kolegům ve francouzské redakci Rádia Praha, nebylo to nic jednoduchého. „Musela jsem si předem v dostatečném předstihu vyřídit veškeré formality v Praze a pak ještě zažádat o vízum do Nigérie.“ 

Lidé ochotni kvůli volbám cestovat tisíce kilometrů se vždy najdou. Vloni v prezidentském klání odevzdalo hlas v zahraničí 18 tisíc občanů. Podle odhadů ovšem v cizině žije, pracuje, studuje až kolem šesti set tisíc Čechů. 

Korespondenční volba je v krajanské komunitě věčné téma. Především v zemích jako Spojené státy nebo Kanada, kde obrovské vzdálenosti jen málokomu umožňují dojet s volebním lístkem na zastupitelský úřad. Právě česká komunita v Minnesotě přišla loni na podzim s peticí požadující zavedení korespondenční volby. A není zdaleka jediná, podobnou formuloval také klub Asturia nebo čeští vědci. Změně by se nebránili ani Češi žijící doma. Podle průzkumu agentury Median z října 2018 by umožnilo krajanům v cizině odevzdat hlasovací lístek poštou 72% lidí. Proti jsou zatím jednoznačně komunisté, ale i vládní ČSSD, i když zavedení korespondenční volby je přímo vepsané do programového prohlášení vlády. Premiér Babiš (ANO) se sám několikrát vyjádřil, že by návrh podpořil. 

Návrhy na změnu 

Volby, volební urna, referendum - Foto: Fotobanka Profimedia

Volby, volební urna, referendumFoto: Fotobanka Profimedia


Podle dosavadní praxe mohou lidé žijící v zahraničí požádat v případě trvalého bydliště v Česku o voličský průkaz v místě bydliště nebo se zapsat na zastupitelském úřadě do speciálního seznamu voličů. Hlas v každém případě musejí odevzdat osobně do urny na zastupitelském úřadě. Především pro studenty, ale nejen pro ně to často znamená značný zásah do rozpočtu. Podle návrhu ministerstva vnitra by zájemce o korespondenční volbu obdržel od zastupitelského úřadu volební lístky a dvě obálky. Klasickou volební a k ní doručovací s identifikačními údaji o příslušném voliči. Tímto systémem by měla být zaručená tajnost volby. Obálky by komise rozdělala až po skončení voleb, podle identifikačních štítků vyznačila voliče v seznamu a hlas vhodila do urny k hlasům těch, kteří přišli na zastupitelský úřad osobně. 

Pokud by návrh parlament schválil, mohli by Češi v zahraničí hlasovat poštou už do sněmovních voleb v roce 2021. 

Vstřícné gesto i poděkování 

Senátor Jiří Růžička - Foto: Klára Stejskalová

Senátor Jiří RůžičkaFoto: Klára Stejskalová


Návrh má samozřejmě velkou podporu v senátní komisi pro krajany, kterou od posledních senátních voleb vede Tomáš Czernin (TOP 09). Právě on má s korespondenční volbou osobní zkušenosti. Jeho manželka pocházející z Rakouska má možnost volit poštou do rakouského parlamentu. Náš jižní soused patří k většině evropských zemí, která tento způsob hlasování umožňuje. Česko je s absencí korespondenční volby naprostou výjimkou. 

Příslib změny zákona zazněl i na slavnosti k 25. výročí instalace sochy Panenky Marie v Exilu pod Strahovským klášterem, kde místopředseda Senátu Jiřího Růžička (TOP 09) řekl: „Krajané ani po mnoha generacích na rodnou zem nezapomněli. Těm, co museli odejít, jsme zůstali ledacos dlužní. Za pár měsíců uplyne 30 let od událostí, kdy se lidé z emigrace, z nechtěné emigrace mohli začít vracet domů. Je správně a dobré, že se leccos pro krajany udělalo. Snadněji mohou získat zpátky občanství, které jim bylo odebráno. Vytvořili se různé parlamentní komise, posíláme k nim skvělé umělce, navštěvujeme je, ale myslím, že by byl hezký dárek k 30. výročí událostí, kdy se mohli začít vracet domů, aby mohli volit do našich institucí. Korespondenční volba by byla správným oceněním jejich úsilí a jejich vztahu k rodné zemi a z naší strany gesto, že je bereme na vědomí, že s nimi počítáme, že nás jejich názory zajímají.“ 

Hlasovat poštou mohou občané 24 zemí Evropské unie, stejně jako obyvatelé USA, Kanady nebo Austrálie.

Autor:  Klára Stejskalová  (kls)

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas