Články10. února  2017 v 13:00  

Kultura jde přiblížit i pomocí pohádek a legend

Luděk Korbel na základní škole v Bjelovaru - Foto: Archiv I. základní školy v Bjelovaru

Luděk Korbel na základní škole v BjelovaruFoto: Archiv I. základní školy v Bjelovaru

Luděk Korbel působí u české komunity v Chorvatsku už od poloviny roku 2012. Znají ho téměř na všech základních, mateřských i středních školách, kde se učí česky. Jeho portrét přinesl krajanský časopis Jednota.

O příležitosti pracovat v Chorvatsku, se Luděk Korbel dozvěděl náhodou, když se svými studenty navštívil krajanskou komunitu v sousedním Srbsku. Pak už šlo všechno ráz na ráz. „Neměl jsem ani auto, ani řidičský průkaz. Během měsíce jsem se naučil řídit, a moje první cesta byla sem do Chorvatska“, říká Luděk Korbel. Vystudoval český jazyk, společenské vědy a dramatickou výchovu. Učil na gymnáziu, pracoval v galerii v Kutné Hoře i pro dětský časopis. 

O dva roky později za ním přijela přítelkyně Klára Brožová, která studovala taky češtinu a výtvarnou výchovu. A na střední škole obor restaurování a konzervování knih. Svých znalostí využila i v Chorvatsku. V daruvarské knihovně vedla dílny o tom, jak vzniká kniha. Je také autorkou plakátů pro krajanské události, například k 90. výročí prvních Dožínek. 

Nejcennější akcí byl příjezd českého kněze 


Učitel Luděk Korbel si myslí, že jeho nejcennější akcí byl příjezd českého kněze v roce 2013. "Mělo to smysl, na mše v češtině do Končenic, Daruvaru a Ivanova Sela se tehdy sjelo hodně lidí, i zdaleka. „Během svého působení v Chorvatsku připravil několik přednášek o významných českých osobnostech, například o Bohumilu Hrabalovi, Václavu Havlovi, o Karlu IV. a svatém Václavovi. Jde o historii ve zkratce. Přednáškám předcházejí týdny čtení knih“, říká jejich autor. 

Dvakrát zorganizoval také exkurze českých studentů, učitelů češtiny a historiků z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, aby poznali, že jsou tady krajané. První zájezd mířil do Slovinska a Chorvatského záhoří, podruhé se jelo do Bosny a Černé Hory. 

Historie se dá přiblížit i prostřednictvím pohádek a legend 


Hlavním posláním učitelů, které sem vysílá Dům zahraniční spolupráce, je pomáhat s výukou českého jazyka a kultury. „Moje výuka spočívá v tom, abych předal úplně nejzákladnější a důležité informace o české kultuře“, říká Luděk Korbel. Předává je třeba i prostřednictvím pohádek a legend, například o Golemovi. Kvůli dětem se i sám naučil hrát na kytaru. 

Úkolem českého učitele v Chorvatsku je být také oporou pro zdejší učitele na českých školách. „To, že občas dojíždím až na dvacet škol, není tím, že by se mi podařilo děti naučit tolika znalostem, ale proto, abych pomohl i učitelům“, vysvětluje Luděk Korbel. „Pro nás pro české učitele bylo vždy zajímavé gymnázium, ať už v Daruvaru, Záhřebu či v Hrubečném Poli, protože to považujeme za vrchol krajanského školství, které se všichni snaží podporovat“. Jedinečná je ale i práce v mateřské školce. „Když se vám povede dvacet minut zaujmout děti ve školce, což je pravý zázrak, tak už to tím způsobem můžete dělat s kýmkoliv“, dodává Luděk Korbel. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová, Željko Podsedník

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace