Články19. června  2017 v 16:00  

Lidickou tragédii si připomněli i v americkém Crest Hill

Pietní akt v Crest Hill připomněl lidickou tragédii - Foto: Bořek Lizec

Pietní akt v Crest Hill připomněl lidickou tragédiiFoto: Bořek Lizec

Vyhlazení Lidic si připomněli v americkém Crest Hill. Akce se tradičně konala u památníku obětem lidické tragédie v Lidice Memorial Park, jehož součástí je růžový sad. Na setkání se podílel také Czechoslovak American Congress a Generální konzulát České republiky v Chicagu ve spolupráci s dalšími krajanskými organizacemi.

Illinoiský památník je jedním ze dvou lidických památníků ve Spojených státech. Je mimořádný také tím, že k němu na počest lidických obětí položil květiny prezident Edvard Beneš v květnu 1943. 

Druhý památník Lidicím v USA se nachází rovněž na americkém Středozápadě, ve městě Phillips ve Wisconsinu. I tam se konají každoroční pietní akty. 

Lidice připomněly básně, výtvarná soutěž i film 


Setkání u památníku zahájil modlitbou páter Dušan Hladík. Kromě politiků vystoupila také dcera jedné z přeživších lidických žen Jerri Zbiral, ředitelka Českého a Slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids Gail Naughton či radní Crest Hill Tina Oberlin, která má hlavní zásluhu na vynikajícím stavu památníku. 

Zaujaly i děti ze Školy T.G.M. a Školy Ústředny Moravských spolků, které recitovaly texty o Lidicích a básně terezínských dětí. Generální konzul Bořek Lizec pak předal Marii Renahan, jejíž předkové pocházejí z Lidic, čestné uznání Mezinárodní výtvarné soutěže Lidice. Akci pak uzavřelo promítání filmu Lidice režiséra Petra Nikolaeva. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová, Bořek Lizec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace