Články7. srpna  2017 v 15:50  

„Mám výborný nápad: půjdeme a zmlátíme kočku“. Zemřel vědec a autor kreslených vtipů Pavel Kantorek

Pavel Kantorek - Foto: Jana Přinosilová

Pavel KantorekFoto: Jana Přinosilová

Vyprávět si kreslené vtipy je prý české specifikum. Co se mě týče, určitě jsem svým kamarádům převyprávěla snad všechny vtipy z Knížky pro kočku a nejen pro ni. Její autor, Pavel Kantorek zemřel minulý týden v Kanadě. Bylo mu 75 let.

Dvě myši spokojeně větří: Cítíš, z lesa voní pečená kočka! Kočky, ptáky, netopýry, doktory, pacienty, katy a mnoho dalších postaviček a především zvířat přinesl do světa českého kresleného humoru Pavel Kantorek. I když fyzika, které se věnoval, se na první pohled s humorem příliš neslučuje, přinejmenším u něj byl opak pravdou. 

Jeho vtipy kdysi vycházely v Dikobrazu - až do roku 1968, tehdy Pavel Kantorek opustil Československo a usadil se v Kanadě. Proč právě tam vysvětloval před časem v rozhlasovém rozhovoru: 

„Měl jsem na vybranou jižní Afriku nebo třeba Spojené státy. Kanada mi připadala nejrozumnější, protože je v podstatě neutrální. Ono jiných možností moc nebylo“. 

Jak se tváří kočka 

Pavel Kantorek se svými karikaturami - Foto: Khalil Baalbaki

Pavel Kantorek se svými karikaturamiFoto: Khalil Baalbaki


V Kanadě se věnoval fyzice, ale ani jako uznávaný vědec nezapomínal na své vtipy, vycházely v Kanadě, Německu nebo Švýcarsku. K fanouškům v Československu se oficiálně dostaly ale až v roce 1990, kdy vyšla už zmíněná Knížka pro kočku. Právě kočky, psi nebo myšky, které se až nebezpečně svými vlastnostmi a chováním podobají lidem, jsou podle karikaturisty Štěpána Mareše pro Kantorka typické: 

„Byly to v podstatě jednoduché kresby, ale udělejte takovou jednoduchou kresbu, kdy se na ní kočka bezvadně tváří a má jedno obočí zvednuté a pozoruje myš, která se před ní snaží utéct. Byly to opravdu bezvadně udělané kresby“. 

Vtipy Pavla Kantorka podle Mareše neztrácejí lety na humoru. Často spíše naopak: 

„Byly vtipné před 40 lety a jsou i dnes. Neztrácejí vůbec nic na aktuálnosti, nic na vtipnosti. Pavel Kantorek byl originál, byl jedinečný člověk a jeho ho škoda. Mohl tady s námi ještě hodně let být a bavit nás“. 

O oblíbenosti jeho vtipů svědčí i reakce na internetových serverech pod zprávou o jeho úmrtí - autor komentáře většinou vyjadřuje soustrast a smutek a následně převypráví svůj nejoblíbenější vtip. Ostatně i kondolenci na twitteru ministerstva kultury doplnila nezaměnitelná Kantorkova kočka. 

Autor:  Martina Bílá

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas