Články4. srpna  2017 v 16:30  

Maturity a přijímací zkoušky budou k žákům ze zahraničí vstřícnější

Maturita - Foto: Lucie Hochmanová

MaturitaFoto: Lucie Hochmanová

Toskánský palác ministerstva zahraničí se zaplnil učiteli. Koná se tu devátá mezinárodní konference Českých škol bez hranic. Ty už déle než 13 let pomáhají šíření českého jazyka a kultury v zahraničí.

Jejich know-how umožňuje vznik českých škol po celém světě. V současné době spolek podporuje činnost více než šedesáti škol - od Evropy přes Severní Ameriku, Austrálii až po Nový Zéland. Dalším téměř padesáti školám pomáhá v začátcích, říká předsedkyně Lucie Slavíková Boucher: 

„Školy se rozrůstají. Za poslední kalendářní rok jsme jako spolek pomáhali při vzniku dvanácti škol“. 

České školy bez hranic umožňují pravidelné setkávání českých dětí a zároveň usnadňují rodičům vícejazyčnou výchovu. Krajané si tak mohou udržovat svoji identitu a přenášet ji na další generaci. 

Nebude povinný zápis do kmenové školy v Česku 


V Toskánském paláci byla i Martina Bílá. Jak konference probíhá? 

Toskánský palác - Foto: Jolana Nováková

Toskánský palácFoto: Jolana Nováková

„Sešly se tady desítky lidí, především paní učitelek, ale je tu i několik mužů. Učitelé přijeli nejenom z Evropy, ale třeba také z Kanady nebo USA“. 

Přinesla konference nějaké novinky? Spolek dlouhodobě usiluje o vstřícnější legislativní podmínky v Česku. 

„Ano, přinesla novinky. Od loňska se počet českých škol v zahraničí zvýšil. Je jich teď už 110 a vyučuje se v nich 3200 žáků. Konference se tentokrát věnuje především čtení, ale zazněly tady i legislativní novinky. Ta zřejmě největší se týká tzv. kmenových škol. Od začátku letošního školního roku už není povinný zápis dítěte do tzv. kmenové školy. To znamená, že nemusí být zapsáno do školy v Česku, ale může být zapsáno pouze v české škole v zahraničí, například ve Francii, ve Švýcarsku, v Německu. Upravují se také přijímací zkoušky a maturity, aby byly vstřícnější k žákům, kteří přicházejí ze zahraničí“. 

Kde jsou České školy bez hranic nejvíc soustředěné? Ve kterých zemích? 

„V tomto případě musíme rozlišovat České školy bez hranic a české školy v zahraničí, které nemají tento certifikát. Ale pokud bychom brali všechny české školy v zahraničí, tak nejvíce jsou samozřejmě v Evropě - ve Velké Británii, v Německu, ve Švýcarsku, v Itálii, kde je třeba pět českých škol. Poměrně hojně jsou zastoupeny české školy v USA nebo v Kanadě“. 

Jaké jsou další plány České školy bez hranic? 

„Připravuje se listopadová konference, která proběhne stejně jako loni v Senátu. Bude to už třetí konference. Ta loňská se věnovala diaspoře jako partnerům mateřského státu“. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas