Články15. února  2017 v 18:25  

Miloš Forman slaví. Jeho filmy připomínají Česká centra po celém světě

Miloš Forman - Foto: Tomáš Adamec

Miloš FormanFoto: Tomáš Adamec

Kdo by neznal filmy jako Hoří, má panenko, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus. Miloš Forman, mezinárodně úspěšný režisér českého původu slaví 18. února pětaosmdesátiny. A toto výročí připomínají Česká centra po celém světě.

Miloš Forman natočil své nejslavnější filmy ve Spojených státech. Kultovní snímky Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Lid vs. Larry Flynt nebo Amadeus dnes patří k uznávané filmové klasice. Oslavy Formanova výročí začaly v Kyjevě programem s názvem Bio Forman, který poběží v průběhu celého roku 2017. Další filmové projekce, přednášky, ale také besedy se konají v Itálii, Polsku, Velké Británii, Rusku a samozřejmě - ve Spojených státech amerických. 

Ukrajinci milují Amadea a Vlasy, snímky z Československa neznají 

Z filmu Amadeus - Foto: Warner Bross

Z filmu AmadeusFoto: Warner Bross


Jedna z nejrozsáhlejších akcí roku se koná na Ukrajině. České centrum Kyjev připravilo retrospektivu Formanovy tvorby. Součástí jsou besedy, filmové projekce, kulaté stoly. Ukrajina zná Miloše Formana díky filmům, které od počátku sedmdesátých let natáčel ve Spojených státech. Amadea nebo muzikál Vlasy milují. Málokdo měl však možnost vidět Formanovy snímky, které vznikly ještě v československé kinematografii šedesátých let. 

„Ukrajincům jsou blízké příběhy o outsiderech, Forman jimi uhranul publikum v Československu, později dobyl Ameriku, na Ukrajině to dopadne stejně. Zcela určitě se tu bude líbit černý humor, který mají Ukrajinci rádi, přestože jim samým úplně vlastní není“, říká Lucie Řehoříková, ředitelka Českého centra Kyjev. 

V Itálii na Formana vzpomínají v rámci Filmového festivalu v Bergamu 


V Itálii jsou právě v těchto dnech filmy Miloše Formana součástí Filmového festivalu v Bergamu. České centrum Milán spolu s organizátory festivalu připravilo retrospektivní přehlídku Formanových filmů a výstavu kostýmů z filmů Amadeus a Valmont. O měsíc později se přehlídka přesune do univerzitního města Bologna. 

Lásky jedné plavovlásky - Foto:  Archiv pořadatele

Lásky jedné plavovláskyFoto:  Archiv pořadatele

„V Římě ve slavné dílně u Tirelliho se připravovaly vybrané kostýmy dle návrhů Theodora Pištěka do obou filmů. Ty jsou také součástí výstavy“, uvedla Rada Neumannová, ředitelka Českého centra Milán. 

Lásky jedné plavovlásky se budou promítat v New Yorku i v Moskvě 


K Formanově jubileu se přidává samozřejmě i České centrum New York. Americké publikum zhlédne v České národní budově dokument Miloš Forman: Co tě nezabije a jeho klasiku Hoří, má panenko. Do slavného Lincoln Center pak diváci mohou zavítat na Lásky jedné plavovlásky. Slavný film se bude promítat díky Českému centru Moskva také v Rusku. 

Loňský vítěz Palme d´Or z filmového festival v Cannes, britský režisér Ken Loach, uvádí Formanovy filmy Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, v první desítce svých nejoblíbenějších filmů a netají se s tím, že především Lásky jedné plavovlásky na něj měly obrovský vliv. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas