Články20. dubna  2017 v 12:00  

Mladí čeští návrháři zaujali v Japonsku

Kolekce Japonsko, klidná síla - Foto:  České centrum Tokio

Kolekce Japonsko, klidná sílaFoto:  České centrum Tokio

Mladí návrháři z pražské UMPRUM bodovali v Japonsku. Pod vedením známé české návrhářky a pedagožky Liběny Rochové představili své návrhy na několika akcích v Tokiu. Minulý týden svou tvorbu ukázali i českému publiku.

„Jedna studentka řešila třeba rapující mnichy, dala mnišské roucho do současného oděvu, jedna slečna začala díky tomu dělat bojové japonské umění, takže i tento motiv se tam objevuje. Vidíme tam i velmi známé oblečení japonských dívek, které revoltují proti tradičnímu oděvu“, říká Liběna Rochová, která tvrdí, že japonskou kulturu nemůžeme zcela pochopit, ale i tak se snažila se svými studenty letmý dotyk této země do návrhů přinést. „Chtěla jsem, aby to i pro Japonce bylo zajímavé, aby zjistili, jak Evropa, nebo přesněji čeští studenti, vidí Japonsko“. Liběna Rochová přípravu nepodcenila. Po vyhlášení tématu kolekce s názvem Japonsko, klidná síla začala pro studenty i teoretická příprava: „Poprosila jsem japanology a se studenty jsme absolvovali několik workshopů nebo jsme diskutovali o náboženství, kultuře a umění“, dodává Rochová, která si vybírá studenty ze stejného těsta, jako je ona sama. Někdy je jí prý vyčítáno, že v návrzích studentů je příliš patrná její ruka. „Jsou tam oděvní formy, které jsou blízké mému, ale nechci, aby tvořili stejně jako já. Chci, aby byli posedlí, to ano, ale chci je vyloupnout. Viz třeba Kateřina Plamitzerová, která teď byla na druhém místě na Showcase v Londýně. Ona tak tvořila od začátku, jen jsem ji vyloupla“. 

Kateřina Plamitzerová v Japonsku prezentovala hned několik návrhů. „Mám ráda japonský oděvní design, inspirovala jsem se filmy Haya Miyazakiho, což je kultovní režisér, a vzala jsem si pro svou kolekci archetyp, který se objevuje v jeho filmech. Jejich ústřední postavou je vždycky dívka nebo mladá žena, která bojuje za svoje ideály“, říká Kateřina Plamitzerová. 

Návrhy se dostaly v Japonsku hned na několik míst např. módní týden Bunka Fashion Graduate University Fashion Week nebo International Fashion Showcase. 

Autor:  Zuzana Filípková  (zuf)

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace