Články18. září  2017 v 21:30  

Moravský den se v USA letos koná už po 78.

Moravský den - Foto: Archiv Ústředny moravských spolků

Moravský denFoto: Archiv Ústředny moravských spolků

Kroje, koláče, hudba a především stovky krajanů z celých Spojených států, to je Moravský den, který se letos koná o víkendu 23. a 24. září. Jeho historii i letošní program představí prezident Ústředny moravských spolků Roman Bobčík.

Odkud z Moravy pocházíte? 

„Z Uherského Brodu“. 

Takže k folkloru máte blízko? 

„No, dostal jsem se ve skutečnosti k němu až tady, až když jsem nalezl Ústřednu moravských spolků. Do té doby to pro mě neznamenalo zdaleka to, co to pro mě znamená dnes. Pro nás pro všechny ve Spojených státech folklor znamená něco více, než jen zpívání a tancování. Je to takové srdce staré vlasti“. 

Akce, kterou pořádáte, se jmenuje Moravský den. Proč právě moravský? 

„Moravský den je to proto, protože ta organizace, která asi před 78 lety vznikla, nadstřešila maličké moravské spolky, které tady v USA existovaly. Krajané, kteří se v nich scházeli, se pyšnili krásnými kroji, které tady ještě tenkrát uchovávali, dodržovali všechny možné tradice. Většina spolků byla z Moravy a seskupení se nazvalo Ústředna moravských spolků a odtud pak Moravský den.“ 

Moravský den je už tradiční událostí. Můžete jej představit? 

„První Moravský den se pořádal v roce 1939. Letos budeme slavit 78. ročník. Od založení Ústředny moravských spolků jsme nevynechali ani jeden ročník, i když časy byly v některých letech těžké“. 

Pozvánka na 78. ročník Moravského dne - Foto: Archiv Ústředny moravských spolků

Pozvánka na 78. ročník Moravského dneFoto: Archiv Ústředny moravských spolků

Co se bude letos dít? 

„Jako každý rok jsme pozvali dechové hudby z Moravy, Čech i Slovenska. Letos k nám přijede třináctičlenná skupina Skaličané, uvítáme i hosty z celých Spojených států, z Kanady, Česka. Mimo jiné na letošních dnech bude představen nový velvyslanec Hynek Kmoníček. A stalo se již tradicí, že guvernér státu Illinois, ve kterém Chicago leží, vyhlásí neděli jako Moravský den pro celý stát Illinois“. 

Kolik lidí se Moravského dne v minulých letech účastnilo? 

„Účast bývala v začátcích festivalu obrovská, vše se dělo v centru Chicaga a na slavnosti se sjíždělo okolo 20 tisíc lidí. V dnešní době už to tak silné pochopitelně není, ale rok od roku lidí přibývá, čehož si velmi vážíme. V posledních letech přichází na oslavy okolo tisíce lidí“. 

Autor:  Martina Bílá

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas