Články27. září  2018 v 12:00  

MZV chce zapojit krajany do ekonomické diplomacie

Miloslav Stašek - Foto:  MZV ČR

Miloslav StašekFoto:  MZV ČR

Česká diplomacie by chtěla zapojit krajany v zahraničí do spolupráce s českými firmami, které tam chtějí podnikat. Na pravidelném setkání Čechů žijících v zahraničí to v Praze řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek. Ocenil také dosavadní spolupráci s krajany, podle něj pomáhají šířit dobré jméno Česka.

Ministerstvo zahraničí má podle Staška zájem na tom, aby krajané byli častěji v kontaktu z firmami, které chtějí působit v zemích, kde žijí. „Samozřejmě není nic lepšího než mít kvalitního zástupce v té zemi, který zná nejenom kulturní a náboženské odlišnosti, ale je i v tom prostředí usazen a má nějaké kontakty", řekl. 

Stašek zároveň poděkoval krajanům za šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Připomněl rovněž, že krajanské spolky měly významný podíl i na vzniku Československa v roce 1918. 

Eliška Hašková Coolidge apelovala na soudržnost mezi krajany 

Eliška Hašková-Coolidge - Foto: Jana Kudláčková

Eliška Hašková-CoolidgeFoto: Jana Kudláčková


Předsedkyně Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů Eliška Hašková Coolidge na úvod setkání apelovala na soudržnost mezi krajany i mezi všemi Čechy, která podle ní nebyla v minulosti samozřejmá. „Zdravý patriotismus je velice důležitý". 

Setkání krajanů v Praze se koná pravidelně jednou za dva roky. Letos se koná v nové budově Národního muzea a účastní se ho zástupci zahraničních Čechů z 15 zemí. Tématem letošního setkání je udržení krajanského života, zvyků i českého jazyka v době globalizace. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas