Články21. dubna  2017 v 12:00  

Na Festivalu divadelních amatérů Chorvatska bude i české krajanské divadlo

Představení My také slavíme v podání souboru z Dolních Střežan - Foto:  Jednota

Představení My také slavíme v podání souboru z Dolních StřežanFoto:  Jednota

Na státním Festivalu divadelních amatérů Chorvatska bude už podvacáté i české krajanské divadlo. Tentokrát ze Sisaku. České amatérské divadlo má mezi krajany v Chorvatsku dlouhou tradici: první divadelní představení v češtině se hrálo v Záhřebu krátce po založení České besedy Záhřeb před více než sto čtyřiceti lety.

Na krajanský venkov se ochotnické divadlo dostalo o něco později. Poprvé se hrálo v roce 1890 ve vsi poblíž Daruvaru, kterou si čeští přistěhovalci podle lipových alejí nazvali Lipovec, přestože byla oficiálně pojmenovaná Ljudevit Selo podle zakladatelky, hraběnky Ljudevity Jankovićové. Lipovec se tak stal a zůstal kolébkou krajanského ochotnického divadla. Divadlo tu hrají i děti. Zdejší divadelní soubor je už řadu let organizátorem krajanské divadelní přehlídky Svazu Čechů v Chorvatsku. Letos se 24. a 25. března konala už potřicáté. I tentokrát přilákala velké množství divadelních fanoušků. 

V Lipovci vystoupilo 14 souborů a 90 divadelních nadšenců 

Soubor z Lipovce nabídnul festivalovým divákům Gogolova Revizora - Foto:  Jednota

Soubor z Lipovce nabídnul festivalovým divákům Gogolova RevizoraFoto:  Jednota


„Je překrásné vidět tak početné obecenstvo, lidi, kteří si v dnešním uspěchaném čase dokážou vyhradit dva večery a věnovat je divadlu“, řekla předsedkyně České besedy Lipovec Renata Resová, když z jeviště Českého domu vítala publikum. 

Během dvou večerů vystoupilo na devadesát divadelních nadšenců z celkem 14 krajanských souborů, které v rámci Českých besed působí v několika městech a vesnicích v Chorvatsku. Všechny je sledovala herečka, režisérka a divadelní pedagožka Dubravka Crnojevićová Carićová z Chorvatského sněmu kultury. Česky sice neumí, ale v divadle neuznává jazykovou bariéru. Pamětníci zavzpomínali na dobu, kdy právě kvůli této bariéře neměla česká představení možnost účastnit se přehlídek a festivalů chorvatských amatérů. Právěproto si začali organizovat svůj vlastní, český festival. Možnost zúčastnit se Festivalu divadelních amatérů Chorvatska si vydobyli před dvaceti lety. 

Divadelní soubor Panika na festivalu zahraje Nové osudy dobrého vojáka Švejka 

Renomovaný soubor z Dolan v představení Posvícení v Hudlicích - Foto:  Jednota

Renomovaný soubor z Dolan v představení Posvícení v HudlicíchFoto:  Jednota


Ke špičce krajanského divadla v Chorvatsku patří amatérské divadlo z Dolan Na státní přehlídce byli už devětkrát, a za svá vystoupení si vysloužili cenu za nejlepší režii a dokonce i za nejlepší představení festivalu. Nyní se dolanští ještě jednou vrátili ke hře Posvícení v Hudlicích, kterou hráli před deseti lety, kdy za ni na státním festivalu získali cenu za péči o kulturní tradice. Lipovečtí, kteří na státní přehlídku cestovali loni, kdy hráli hru Poplach na laguně, se i letos rozhodli pro dílo světové literatury. Tentokrát si zvolili hru Revizor ruského klasika Gogola. Početný soubor ji zvládl dokonale a pobavil a rozesmál plný sál. 

Na Festivalu divadelních amatérů v chorvatském Sisaku se objevilo zajímavé zpracování Švejka - Foto:  Jednota

Na Festivalu divadelních amatérů v chorvatském Sisaku se objevilo zajímavé zpracování ŠvejkaFoto:  Jednota

Divadelní soubor Panika České besedy Sisak naopak všechny přinutil k zamyšlení. Předvedl Nové osudy dobrého vojáka Švejka. Právě s touto hrou pojedou na letošní 57. festival divadelních amatérů Chorvatska, který proběhne 12. - 14. května v Pazinu a 26. - 28. května ve Vodicích. Česká beseda Sisak existuje patnáct let a od začátku svého působení se věnuje divadlu, písním a tancům. Pro divadlo objevila ve svém prostředí režiséra Silvije Vadlu, který má české kořeny. 

Autor:  Mato Pejić, Zdeňka Kuchyňová, Libuše Stráníková

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace