Články4. února  2014 v 15:30  

Novojičínský sbor Ondrášek se chystá za krajany v Americe

Dětský pěvecký sbor Ondrášek - Foto: Dětský pěvecký sbor Ondrášek

Dětský pěvecký sbor OndrášekFoto: Dětský pěvecký sbor Ondrášek

Dětský pěvecký sbor Ondrášek z Nového Jičína uspořádá letos v červnu a v červenci koncertní turné pro české krajany v Spojených státech. Soubor s téměř padesátiletou tradicí uslyší návštěvníci koncertů v Miami, Orlandu, New Yorku nebo Washingtonu. Sbor uvede díla B. Smetany, Ant. Dvořáka, L. Janáčka nebo B. Martinů, ale i lidové písně z Čech a z Moravy.

Soubor Ondrášek byl založen v r. 1967 a letošní sezóna je už 47. v pořadí. Dnes je tento pěvecký sbor součástí Základní umělecké školy v Novém Jičíně. Jeho uměleckým vedoucím je sbormistr Josef Zajíček. Děti se ročně představí na zhruba čtyřech desítkách koncertů doma i v zahraničí. 

Repertoár souboru zahrnuje díla od středověkého gregoriánského chorálu přes renesanci, baroko, klasicismus až po současnost. Děti zpívají například skladby Petra Ebena, Ilji Hurníka nebo Antonína Tučapského. A koncerty se samozřejmě neobejdou bez lidových písní. 

Soubor získal řadu českých i zahraničních cen. Zpěváčci vystupovali na festivalech v Belgii, Finsku, Velké Británii, ve Francii, Itálii, ve Španělsku nebo na Maltě. 

Ondrášek USA Tour 2014 je jednou z hlavních letošních akcí souboru. Turné zahájí účast sboru na prestižní sborové soutěži a pak už budou následovat koncerty pro krajany, včetně vystoupení v New Yorku. 

Autor:  Milena Štráfeldová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas