Články26. dubna  2013 v 17:10  

Obama uctil mrtvé z Westu

Barack Obama - Foto:  ČTK

Barack ObamaFoto:  ČTK

Americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle uctili ve čtvrtek památku obětí z texaského města West, kde minulý týden při výbuchu provozu na hnojiva zahynulo 14 lidí. Už dříve přislíbil městu pomoc z federálních zdrojů. Také česká vláda již schválila pomoc ve výši čtyř milionů korun na opravu sokolovny ve Westu.

"Rodinám, sousedům, postiženým nesnesitelnou bolestí, chceme říci, že nejste osamoceni. Nejste zapomenuti. Nežijeme všichni v Texasu, ale také jsme vaši sousedé," řekl Obama během obřadu. Ten proběhl ve sportovní hale nejstarší texaské univerzity ve městě Waco, které je asi 30 km od Westu. Obřadu se zúčastnilo na devět tisíc lidí. Prezident ocenil odvahu zemřelých, kteří za své bližní a sousedy obětovali vlastní životy. "Amerika potřebuje města jako West. To, co dělá tuto zemi velkou, jsou města jako West," zdůraznil. Ačkoliv tragédii ve městě, kde většinu z 2700 obyvatel tvoří potomci českých přistěhovalců, v médiích zastínil atentát na bostonský maratón a pátrání po pachatelích, Obama ujistil místní obyvatele, že federální a texaské úřady jim pomohou město obnovit. "Víme o tom, že oči světa mohou být upřeny na vzdálená místa, ale naše srdce byla s vámi, když jste se trápili," řekl. 

Každou oběť připomněla slova pozůstalých a přátel, jejichž vystoupení se promítala na široké obrazovce. Carmen Bridgesová hovořila o posledních okamžicích, kdy viděla svého manžela Morrise, jak odchází bojovat s ohněm. "Táta tě má rád a hned se vrátí," řekl tehdy dvouletému synovi. "Ale nevrátil se," dodala. Z 33 dobrovolných hasičů ve Westu pět zahynulo, stejně jako čtyři záchranáři z okolí, kteří přispěchali na pomoc. Mezi dalšími oběťmi byl bývalý hasič z Dallasu, žijící ve Westu, a místní svářeč, který také šel pomoci do továrny na hnojiva, kde před výbuchem vypukl požár. Příčinu výbuchu, který zranil na 200 lidí, vyšetřovatelé dosud nezjistili. 

Česká vláda ve středu schválila návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby český stát poskytl Westu finanční pomoc ve výši čtyř milionů korun. Pomoc dostane místní Sokol. 

Autor:  Milena Štráfeldová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas