Články12. října  2018 v 14:00  

Piazzeta u Intercontinentalu je nově náměstím Miloše Formana

Miloš Forman - Foto: Tomáš Vodňanský

Miloš FormanFoto: Tomáš Vodňanský

Piazzeta před hotelem Intercontinental v Praze 1 se stala náměstím Miloše Formana. Oscarový režisér zemřel letos 13. dubna ve věku 86 let. Jak řekla končící primátorka Adriana Krnáčová (ANO), příbuzní Miloše Formana reagovali na pojmenování místa pozitivně.

Podle primátorky by mělo město vypracovat návrh na kultivaci prostoru, aby významného tvůrce důstojně připomínalo. Na místě by uvítala sochu odkazující na Formanovo dílo. Pojmenování po slavném režisérovi by mělo pomoci udržet místo nezastavěné. Loni se v deníku Právo objevila informace, že na místě by chtěla vybudovat kancelářskou budovu společnost J&T. 

Objevila se i myšlenka na přejmenování Výstaviště 

Výstaviště Praha - Holešovice - Foto: Tomáš Adamec

Výstaviště Praha - HolešoviceFoto: Tomáš Adamec


O přejmenování místa rozhodli pražští radní již v květnu, slavnostní odhalení se uskutečnilo o pět měsíců později. Na konci srpna zveřejnil myšlenku na přejmenování Výstaviště v Praze 7 na Park Miloše Formana podnikatel a předseda ODA Pavel Sehnal, s čímž nejprve dědicové souhlasili. 

Od návrhu se distancovali poté, co Sehnal použil Formanovo jméno ve své předvolební kampani. Bratři Petr a Matěj Formanovi se dožadovali toho, aby jméno a fotografii oscarového režiséra z kampaně Sehnal odstranil a požadovali po něm 600.000 korun jako satisfakci za zneužití jména Formanovy rodiny. 

Největší slávy se Miloši Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let, kdy prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Amadeus pak získal Oscarů osm. Naposledy stál Miloš Forman za kamerou, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006). 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas