Články13. července  2016 v 16:55  

Pomozte zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě! Dnes Petr Horáček

Petr Horáček - Foto: zdroj: ČT24

Petr HoráčekFoto: zdroj: ČT24

ČRo Vltava a ČRo Radio Praha (zahraniční vysílání) vyhlásily anketu zahraniční Čech roku. Na základě nominací posluchačů jsme vybrali 15 osobností, které nyní představujeme ve vysílání formou medailonů. Na webu www.zahranicnicech.cz můžete dát vybrané osobnosti svůj hlas.

Hloupá husička Suzy, Moucha, Nový domek pro myšku. Jak už názvy napovídají, jedná se o dětské knížky. Jejich autorem je Petr Horáček. Knížek pro děti napsal kolem třiceti a přeloženy byly do zhruba patnácti jazyků. Úspěšný spisovatel a ilustrátor žije dlouhá léta v Anglii. 

V Praze vystudoval krajinomalbu na Akademii výtvarných umění. Na škole potkal svoji budoucí ženu Claire a odstěhovali se do Anglie. Zatímco jeho žena vyučovala umění, Petr Horáček zůstal doma s dětmi. Do ruky se mu tehdy dostala zajímavá knížka pro děti a nápad byl na světě. 

Mnozí si mysleli, že mladý Čech s nedokonalou angličtinou nemá na britském trhu šanci. Talent a odhodlanost ale zvítězily. Nakladatelstvím nabízel příběh o mouše, která seděla v míse s ovocem. 

„Zeptali se, jestli bych neudělal jen knížku o barvách, jenom o ovoci, a bez té mouchy. Mně se tenkrát do toho nechtělo. Měl jsem pocit, že by ta knížka měla být o mouše. Ale byla to první velká šance vydat knížku. Nakonec jsme vydali dvě. Jedna se jmenovala Co je černobílé a druhá Jahody jsou červené. Za tyto dvě knížky jsem dostal cenu Začínající autor roku 2001“, uvedl Petr Horáček. 

Moucha v trochu jiné podobě se vydání dočkala po 10 letech. Dřív se nakladatelství s tímto nepopulárním hmyzem bálo riskovat. To, že knížku později vydalo, svědčí o tom, jaké jméno si Petr Horáček dokázal vytvořit. Přibyla nová ocenění z USA, Británie či Holandska. 

Nový domek pro myšku (Petr Horáček).jpg - Foto: Nakladatelství Portál

Nový domek pro myšku (Petr Horáček).jpgFoto: Nakladatelství Portál

Jeho knihy nepostrádají originalitu a vtip, zaujmou prostorovými obrázky, jako třeba knížka o myšce. „Na obrázku je myška, která se dívá do díry a mluví třeba s králíkem. Když stránku otočíte, tak díra překryje hlavičku té myši. Najednou jste vy v té díře s králíkem a mluvíte s myškou. Já jsem objevil svět dětských knížek, něco, co mě strašně baví. Když jsem přicházel do Anglie, tak jsem samozřejmě neměl vůbec tušení, že jednoho dne budu kreslit myši“. 

Čtyři knížky Petra Horáčka se už dostaly i k českým čtenářům. 

Slyšeli jsme portrét Petra Horáčka. Pokud mu chcete dát svůj hlas, můžete tak učinit na webu www.zahranicnicech.cz, kde najdete i další podrobnosti. Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas