Články16. října  2018 v 11:15  

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů by umožnily krajnům volit poštou

Volby 2014 - Foto: Filip Jandourek

Volby 2014Foto: Filip Jandourek

Tři čtvrtiny Čechů by umožnily volit korespondenčně krajanům v zahraničí i těm, kteří v době voleb nejsou v místě svého trvalého bydliště. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro neziskovou organizaci Institute for Democracy 21.

Krajany s trvalým pobytem v zahraničí by poštou nechalo volit 72 procent dotázaných. V případě, že by lidé byli mimo republiku jen krátkodobě, umožnilo by jim volbu 79 procent Čechů. Největší podporu má korespondenční forma hlasování u voličů TOP 09, Pirátů a také Okamurovy SPD. Průzkum se uskutečnil od 25. srpna do 11. října a zúčastnilo se ho 1434 lidí. 

Návrh na zavedení korespondenční volby představila v červnu TOP 09. Výzvou Parlamentu tento záměr podpořila padesátka vědců z různých institucí, které spojuje příslušnost k Akademii věd. Uvádějí, že v Evropské unii mohou občané volit s využitím poštovních služeb ve 24 zemích. 

Sociolog: vliv korespondenční volby na vyšší účast není zaručený 

Sociolog Daniel Prokop - Foto: Hana Biriczová

Sociolog Daniel ProkopFoto: Hana Biriczová


Podle sociologa Medianu Daniela Prokopa strany, které se obávají korespondenční volby, chybně předpokládají, že by většina dnes vyřazených voličů hlasovala stejně jako deset procent krajanů, kteří si dnes zařizují volební průkazy a cestují na ambasády. 

„Ti patří mezi nejangažovanější a nejvzdělanější část Čechů v zahraničí. Dopady na volební výsledky by asi byly relativně omezené - zvlášť při zařazení hlasů z ciziny do větších volebních krajů", uvedl Prokop. Vliv korespondenční volby na vyšší účast je podle něj pravděpodobný, ne však zaručený. 

I téměř čtvrtina voličů v Česku by v příštích parlamentních volbách korespondenční způsob účasti sama zvažovala. Volba poštou by přiměla k účasti i 12 procent nevoličů. „V Česku bydlí mimo adresu svého trvalého bydliště 14 procent občanů s volebním právem, tedy více než milion lidí. Volby pro ně znamenají buď cestování a s ním spojené časové i finanční náklady, nebo byrokratickou proceduru vyřizování žádosti o voličský průkaz", uvedla organizace. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas