Články10. prosince  2019 v 14:00  

Senátoři navštívili Českou školu Madrid

Do České školy Madrid dorazili zástupci ze Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí - Foto: Česká škola Madrid

Do České školy Madrid dorazili zástupci ze Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničíFoto: Česká škola Madrid

Do České školy Madrid zavítali při své cestě do Španělska členové Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Škola působí od února 2019 v prostorách prestižního moderního a inovátorského vzdělávacího střediska Colegia Amanecer.

Senátoři ocenili různé doplňkové aktivity, kterými se prohlubuje zájem dětí o český jazyk a kulturu. Zajímali se o podmínky, ve kterých škola působí, prohlédli si knihovnu a učebny. Ocenili také obětavost a nasazení, které dobrovolníci věnují propagaci českého jazyka a kultury. 

„Doplňkové aktivity pro předškolní děti vznikly s myšlenkou podpory bilingvní výchovy a prevence. V České škole Madrid jsme si vědomi, že minoritní jazyk je třeba rozvíjet od velmi raného věku, a proto se snažíme rozvíjet naši nabídku a nové aktivity, které jejich návštěvníkům umožňují být v častějším kontaktu s českým jazykem a vtáhnou rodiče do dění výhradně českého prostředí školy", řekla ředitelka školy Elena Bartošová. Diskuze se týkala také otázek potenciálního zlepšení zázemí České školy a podpory vzdělávání, ale i dalších záležitostí týkajících se krajanů v Madridu a okolí. 

Setkávání českých a vícejazyčných rodin žijících v Madridu 

Senátoři navštívili Českou školu Madrid - Foto: Česká škola Madrid

Senátoři navštívili Českou školu MadridFoto: Česká škola Madrid


Česká škola Madrid byla založena v květnu 2012. Je zaměřena především na vzdělávání nejmladší generace krajanů, ale věnuje se i výuce dospělých studentů. Připomíná si například české svátky a tradice. Pořádá přednášky pro rodiče, poradenství v oblasti logopedie a dvojjazyčného vzdělávání. 

Škola pořádá i pravidelná setkávání českých a vícejazyčných rodin žijících v Madridu nebo v jeho okolí. Nabízí výhradně česky mluvící prostředí a podpůrný program pro děti předškolního věku, výuku českého jazyka a reálií. Spolupracuje i na vydávání dětského časopisu Krajánek. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová, Elena Bartošová

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas