Články15. dubna  2018 v 00:20  

Týden v Česku 15/2018

Miloš Zeman - Foto: Khalil Baalbaki

Miloš ZemanFoto: Khalil Baalbaki

Prezident Zeman doporučil premiéru v demisi, aby o nové vládě jednal s komunisty a hnutím SPD. Evropská komise pozastavuje Česku výplatu 114 miliard korun z operačního programu na podporu konkurenceschopnosti. A připomeneme i filmového režiséra Juraje Herze, který zemřel v neděli ve věku 83 let. To jsou hlavní události v Česku z právě končícího týdne.

Premiéři Česka a Slovenska se zúčastní oslav vzniku Československa 


Premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Peter Pellegrini se dohodli, že se navzájem zúčastní říjnových oslav 100. výročí založení samostatného Československa. V Česku se oslavy budou konat 28. října, Slovensko si připomene vznik společného státu o dva dny později. Oba premiéři na Slovensku společně zahájí výstavu ke 100. výročí vzniku Československa. Česko a Slovensko podle nich pojí výjimečně blízký vztah. Obě země jsou vedle Evropské unie členy V4, která by měla podle Pellegriniho více prosazovat národní zájmy Česka, Polska, Maďarska a Slovenska v unii. Slovensko bude od července V4 předsedat. 

Vyjednávání o vládě 

Andrej Babiš - Foto: Filip Jandourek

Andrej BabišFoto: Filip Jandourek


Premiér v demisi Andrej Babiš /ANO/ o víkendu poprvé připustil, že by nemusel být šéfem příštího kabinetu. V rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že bude akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného. Takový krok však od prezidenta neočekává. Babiš dosud trval na tom, že předsedou vlády vzešlé z říjnových voleb bude jedině on. 

Poslanecký klub ANO však Babiše nadále považuje za jediného kandidáta na premiéra. Po úterním jednání klubu to řekl jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Kvůli trestnímu stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo přitom zkrachovala vyjednávání o vládní koalici ANO se sociální demokracií. Trestně stíhaného premiéra odmítají i další parlamentní strany. 

O dalším postupu při sestavování nové vlády v úterý mluvil premiér v demisi Andrej Babiš v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Po jednání Babiš řekl, že prezident byl překvapený, že zkrachovala jednání ANO s ČSSD, protože už existovala dohoda o programu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček naznačil i další postup Miloše Zemana. 

„Ve středu se pan prezident sejde v Lánech s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a ve čtvrtek se též v Lánech pan prezident sejde s předsedou SPD Tomio Okamurou. Pan premiér ho informoval, že právě v tento den proběhnou jednání vrcholových orgánů hnutí ANO, která se budou dalším postupem a další taktikou zabývat.“ 

Prezident Babišovi nedal žádnou novou lhůtu pro sestavení vlády. Už dříve řekl, že mu nechá čas na vyjednávání do konce června. Doporučil však premiéru, aby nadále vedl jednání s komunisty a s SPD. K návrhu na jednání s SPD Andrej Babiš řekl. 

„My samozřejmě máme s SPD zásadní rozdíl ohledně zákona o referendu, o tom bude debata. Já ale v tuto chvíli nejsem schopen říct, co hnutí SPD preferuje. Je to samozřejmě varianta.“ 

Hnutí SPD prezidentovo doporučení o dalším postupu při sestavování vlády vítá, říká jeho předseda Tomio Okamura. 

„Naše hnutí SPD je připraveno jednat konstruktivně o prosazování dobrého programu pro občany České republiky a doufáme, že hnutí ANO bude ochotno se na základě doporučení pana prezidenta vrátit k těmto věcným jednáním.“ 

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík upozornil na to, že by vláda ANO s podporou SPD mohla Česku zhoršit mezinárodní pověst. 

„Já pevně věřím, že Andrej Babiš toto doporučení nebude plně respektovat. A pokud bude, tak to samozřejmě zhorší naše postavení v Evropě a jeho postavení premiéra a případné nové vlády v Evropské unii.“ 

Podle opozice už dohoda mezi ANO, KSČM a SPD ve Sněmovně už funguje. 

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek navrhnul lídrům dalších opozičních stran řešení vládní krize vznikem menšinové vlády ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Měla by 85 hlasů ve Sněmovně. ANO má v volní komoře 75 hlasů. Zástupci těchto stran s výjimkou ČSSD se ve Sněmovně sešli ve středu, Bělobrádkův návrh však považují za nereálný. 

Výbor ANO se ve čtvrtek večer dohodl na tom, že hnutí obnoví vyjednávání o koaliční vládě s ČSSD. Vyjednavači se spolu sejdou v pondělí. Ještě předtím bude premiér v demisi Andrej Babiš informovat prezidenta Miloše Zemana, že nepřijme jeho doporučení, aby o nové vládě vyjednával s komunisty a SPD. Rozhodnutí ANO obnovit jednání s ČSSD nemile překvapilo šéfa SPD Tomia Okamuru. 

Pelikán i Krnáčová končí v politice 

Robert Pelikán - Foto: Filip Jandourek

Robert PelikánFoto: Filip Jandourek


Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) končí v politice, nebude členem nové vlády. Řekl to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Chce odejít také ze Sněmovny. Rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné názorovým rozchodem s hnutím ANO. Jeho členem ale zůstane. 

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nebude v podzimních komunálních volbách obhajovat svůj post. S politikou chce úplně skončit, zůstane pouze řadovou členkou hnutí. Cítí se unavená a chce se víc věnovat rodině. Podle deníku Mladá fronta Dnes by se mohla stát příští velvyslankyní v Německu, primátorka to ale popřela. 

Vláda schválila rozšíření zahraničních misí české armády 


Počet českých vojáků v Iráku, Afghánistánu a Mali by se ještě letos měl zvýšit o zhruba 270 osob. Návrh ministerstva obrany schválila vláda. I v příštích dvou letech by se vojáci měli podílet na stejných misích jako dosud, příští rok by navíc měli střežit vzdušný prostor nad Pobaltím. Posílené zahraniční operace by resort obrany stály až 2,5 miliardy korun ročně. Rozšíření armádních misí teď posoudí poslanci a senátoři. Podle ministryně obrany Karly Šlechtové za hnutí ANO už návrh neformálně projednal i sněmovní výbor pro obranu. 

„Na výboru bylo sděleno z několika politických stran, aby takový návrh předkládala vláda s důvěrou. Ale vzhledem k tomu, že v tom mandátu je už navýšení vojáků v roce 2018, tak nebudeme čekat, až se v červenci nebo v srpnu ustaví nová vláda, protože my musíme plánovat. My už v tuto chvíli cvičíme spousty vojáků, aby ke konci roku 2018 mohli vyjet.“ 

Čeští vojáci dnes působí i na Golanech, na Sinaji či v Kosovu. 

Evropská komise zastavuje Česku výplatu 114 miliard korun 

Eura - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5,  Stevy76

EuraFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5, Stevy76


Evropská komise pozastavila České republice výplatu peněz z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Zjistila totiž, že při vyhodnocování projektů byla v Česku čtrnáctiprocentní chybovost. Chyby přitom vznikly v letech 2015–2017. Jedná se o zhruba 114 miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner za hnutí ANO řekl, že podnikatelé se o své už jednou schválené dotace ale bát nemusí. 

„Programy pro uklidnění prostředí byznysu běží, ale jsou a budou po dobu projednání hrazeny z národních zdrojů. Musím říct, že jsme provedli také řadu kroků v zájmu řádného prošetření a potrestání osob, které jsou za tyto chyby zodpovědné.“ 

Podle ministerstva bude program pozastavený na několik měsíců. Tento program je stěžejní pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 až 2020. Se žadateli byly dosud uzavřeny smlouvy o podpoře za celkem 45 miliard korun. 

Vědci získali na vývoj léku proti rakovině 800 milionů korun 


Tým složený z českých a amerických vědců našel novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun. Na výzkumu se podílí i Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR a Univerzita Johnse Hopkinse v Baltimoru v USA. Klinické testy mají začít příští rok. 

Vědci z olomoucké lékařské fakulty objevili v oblasti Horňácka na jihovýchodní Moravě neznámý typ genové mutace, která způsobuje nový typ parkinsonismu. Podle jejich zjištění na Horňácku žije výjimečně vysoký počet lidí s tímto onemocněním, říká přednosta neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Petr Kaňovský. 

„My jsme ve spolupráci s příslušným oddělením, které se zabývá klinickou genealogií a genetikou, sestavili rodokmeny. A z nich vyšlo najevo, že se jedná zřejmě o dědičné postižení.“ 

Studentům posledních ročníků středních škol začaly tuto středu maturitní zkoušky. Jako první je čekala slohová práce z češtiny. Stejně jako loni ji bude centrálně hodnotit organizace Cermat, která zkoušky připravuje. Maturovat letos bude téměř 70 tisíc studentů. 

Gymnázium v Třeboni získalo unikátní dokumenty, které dokládají studium první dívky na škole. Jako takzvaná privatistka nastoupila Růžena Cermanová ke studiu v roce 1907. Zkoušku dospělosti složila o 7 let později. Doklady, včetně maturitního vysvědčení, dostala škola od soukromého sběratele z Dunajovic, upřesňuje ředitelka gymnázia Anna Kohoutová. 

„V téhle krabici se našla spousta pro nás vzácných materiálů, včetně několika dobových fotografií, vysvědčení a různých přímluv, které se studiem Růženy Cermanové souvisejí.“ 

Zemřel filmový režisér Juraj Herz 

Juraj Herz - Foto: Alžběta Švarcová

Juraj HerzFoto: Alžběta Švarcová


V neděli ve věku 83 let zemřel filmový režisér Juraj Herz. Jeho dílo se řadí k československé nové vlně, mezi jeho nejznámější filmy patří Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Morgiana nebo Upír z Feratu. Herz byl autorem více než 25 celovečerních filmů, z nichž mnohé získaly ocenění na prestižních filmových festivalech. Před osmi lety dostal na filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. O rok dříve obdržel za své celoživotní dílo také ocenění Český lev. 

Ve Velké Británii v sobotu zemřela nejstarší československá válečná veteránka Anděla Haida, rozená Beníčková. Za druhé světové války působila jako řidička v Ženském pomocném sboru Královského letectva (RAF). Do své smrti ve věku 104 byla nejstarší žijící československou válečnou veteránkou. V červnu 2017 obdržela od prezidenta Miloše Zemana medaili Za hrdinství. 

Tento čtvrtek na veřejných prostranstvích, v knihovnách nebo kostelech 16 měst po celém Česku zazněla jména lidí, kteří byli kvůli svému židovskému nebo romskému původu zabiti ve druhé světové válce. Veřejné čtení jmen obětí holokaustu při příležitosti Jom ha-šoa pořádá tradičně Terezínská iniciativa. 

Geologové z brněnské Masarykovy univerzity objevili v Brně-Tuřanech fragment sošky keramické venuše starý zhruba 6500 let. Jde o unikát, protože soška byla objevena při povrchovém sběru. 

Bronzovou sošku ženy našli archeologové u obce Křenov na Svitavsku. Asi 12 centimetrů vysoká plastika je antického původu a do země se dostala na přelomu 2. a 3 století po Kristu. S největší pravděpodobností jde o takzvanou obětinu, tedy dar vyšším silám, který se vkládal do hrobu. Nález teď bude součástí sbírek Regionálního muzea v Litomyšli. 

Radnice Prahy 10 zapůjčila do Japonska několik výtvarných děl bratří Čapků. Zamíří tam také fotoaparát Karla Čapka a plakát k premiéře RUR v Japonsku v roce 1924. Městská část díla získala v roce 2013 spolu s rodinnou vilou Čapků. Díla budou v Japonsku k vidění na dvou výstavách, připomínajících sté výročí vzniku Československa. 

Lidé opět uklízeli Česko 


Ve stovkách českých měst a vesnic se o minulém víkendu opět konala akce Ukliďme Česko. Do jarního úklidu se po celé zemi zapojily tisíce dobrovolníků. Akci pořádá spolek Ukliďme Česko a Svaz ochránců přírody. Loni se do akce pustilo téměř 100.000 lidí. Sesbírali přes 1500 tun povalujícího se odpadu. 

Ze sportu 

Gabriela Koukalová - Foto: Luboš Vedral

Gabriela KoukalováFoto: Luboš Vedral


Biatlonistka Gabriela Koukalová nebude závodit ani v příští sezoně. Osmadvacetiletá mistryně světa ve sprintu z roku 2017, která kvůli potížím s lýtky přišla o olympijskou sezonu, si nyní návrat neumí představit. Loňská Sportovkyně roku to řekla serveru Sport.cz. V těchto dnech také v Praze vychází kniha, ve které Koukalová otevřeně píše o svém desetiletém boji s anorexií. Nemoci se zbavila až po olympijských hrách v Soči před sezonou 2015/16. Z problémů jí pomohl manžel Petr Koukal, který biatlonistku přesvědčil, že potřebuje odbornou pomoc. 

Čeští tenisté o víkendu vyhráli nad Izraelem ve 2. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru. Baráž se uskuteční 14. až 16. září. 

Autor:  Milena Štráfeldová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas