Články6. května  2018 v 08:00  

V okolí Temešváru mluví krajané česky dodnes, do Rumunska kdysi přišli od Přelouče

Temešvár - Foto: Hospodarz CC BY-SA 3.0

TemešvárFoto: Hospodarz CC BY-SA 3.0

Už více než 25 let se z Temešváru vysílá i česky. Posluchači jsou především lidé z české menšiny žijící v okolí města. Na návštěvě v Radiu Temešvár a u českých krajanů v Rumunsku je Zdeňka Kuchyňová.

„Stojím v Temešváru v rozhlase, který vysílá pro českou menšinu v okolí Temešváru. Zpočátku se tady vysílalo česky a slovensky dohromady, oba jazyky měly půlhodinku týdně. Dnes českého vysílání přibylo, vysílá se jednou týdně a posluchači mohou slyšet i příspěvky z Radia Praha. Vysílání má na starosti Vlasta Lazu, která pochází ze slovenské menšiny, ale díky kurzu v Dobrušce se naučila dobře česky“. 

Jak se žije české menšině v okolí Temešváru a jak je početná? 

Kostel v Peregu Mare - Foto: Radio Praha

Kostel v Peregu MareFoto: Radio Praha

„Tady není česká menšina tak početná, jako je tomu v Banátu, kde jsou ryze české vesnice, ale kousek za městem Arad žijí Češi v obci, která se jmenuje Peregu Mare. Sem přišli čeští protestanti už v šedesátých letech 19. století, šlo o asi 50 rodin většinou z okolí Přelouče. Česká příjmení jako Bareš, Bednář, Kalousek nebo Růžička jsou tady pořád slyšet. Češi nebyli v Peregu Mare jedinou národností, byli tady i Němci, Maďaři, Rusíni a tomuto početnému národnostnímu složení odpovídá i počet kostelů. Ve vesnici, která má asi 800 obyvatel je kostelů 5. V tom českém slouží mše kazatel Jaroslav Kalousek a kromě kostela jej můžeme potkat s traktorem nebo kombajnem na poli, kde jeho rodina hospodaří. Když se přijde do kostela, kde se Češi pravidelně na mši scházejí, máte pocit, že jste v pokojíčku, je to velmi příjemné prostředí. Je to tady tak útulné paradoxně kvůli velké bouřce, kdy ho to úplně vytopilo, takže je to pár let, kdy je takto krásně opravený a jeho součástí je i muzeum“. 

Udržují krajané od Temešváru nějaké vztahy s Českem? Zmiňovala jsi kurz v Dobrušce... 

„Jezdí do České republiky poměrně hodně. Mluvila jsem s vnukem pana Kalouska, kterému je 21 a česky stále mluví. Ten právě uvažuje o tom, že by jel do Dobrušky. Jinak je ale pravda, že spousta mladých Čechů spolu mluví rumunsky, ty národnosti se vzájemně mísí. V okolí Peregu Mare je národností hodně a místní mluví několika jazyky, pan Kalousek mluví dokonce šesti řečmi“. 

Z vesnic v Banátu mladí často odcházejí, jak je tomu v okolí Temešváru? 

„Tady mají obyvatelé z Peregu velké štěstí, je tam dobrá infrastruktura a necelých 40 kilometrů je město Arad, které má 170 tisíc obyvatel. V Aradu i Temešváru vyrostla řada továren a z Peregu přivážejí autobusy lidi do práce, mladí tedy neodcházejí. Byla jsem ale navštívit i obce kousek od Temešváru, kde je slovenská menšina a kde je situace dost jiná, jsou tam prašné cesty, potkala jsem spíše starší lidi, mladí Slováci odtamtud opravdu odcházejí“. 

Autor:  Martina Bílá

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas