Články10. září  2015 v 14:30  

V Praze byl zahájen 9. ročník Krajanského folklórního festivalu

Folklorní soubor Studánka - Foto: Milena Štráfeldová

Folklorní soubor StudánkaFoto: Milena Štráfeldová

V Praze byl dnes slavnostně zahájen 9. ročník Krajanského folklórního festivalu. Zahájení proběhlo již tradičně v Senátu Parlamentu České republiky, kde byli přivítáni účástníci z řad krajanských souborů. Festival bude zakončen v neděli 13. září krojovaným průvodem účastníků na Hradčanském náměstí.

Slavnostní zahájení festivalu proběhlo za účasti členů krajanských souborů. Veřejnosti nebylo z kapacitních důvodů přístupné. Jak uvedla Věra Doušová, ředitelka festivalu: “Zahájení není přístupné veřejnosti z prostého důvodu – největší sál senátu, hlavní sál, má 140 míst.” 

Z každého krajanského souboru bylo pozváno několik vybraných zástupců. Jinak tomu ovšem je v případě těch, kteří se festivalu účastní poprvé: “Z každého krajanského souboru pozveme tedy tak 15 zástupců, aby se na ta místa dostali. Všem, kteří přijeli úplně poprvé, umožníme, aby se zahájení zúčastnili. Je to krásné místo. Krajané, kteří jsou zde poprvé, mají možnost zúčastnit se prohlídky historických částí s průvodcem. Toto prostředí je pro ně důstojné a jsou rádi, když mohou přijít,” uvedla ředitelka festivalu Věra Doušová. 

V rozhovoru pro Radio Praha doplnila Věra Doušová ještě další podrobnosti týkající se organizace a programu festivalu: 

Jakým způsobem se mohou krajanské spolky dostat na Krajanský folklórní festival do Prahy? 

“Není to vůbec žádný problém. Každý rok, už někdy v lednu, ministerstvo zahraničních věcí informuje naše zastupitelské úřady na celém světě o tom, v jakém termínu se koná krajanský festival, na jakých webových stránkách je možné si přečíst informace o něm, a kde je možné se přihlásit k účasti. Všichni, kdo se přihlásí, mohou přijet.” 

Věra Doušová, ředitelka Krajanského folklórního festivalu - Foto: Kristýna Maková

Věra Doušová, ředitelka Krajanského folklórního festivaluFoto: Kristýna Maková

Z jakých zemí přijeli v letošním roce krajanské soubory a členové krajanských sdružení? 

“Letošní krajanský festival je nejmenší z dosud probíhajících. Je to proto, že příští rok chystáme jubilejní 10. ročník. Letos jsme tedy uspořádali festival menších rozměrů. Přijeli krajané pouze z Evropy. Jako již tradičně, nejvíce krajanů přijelo z Ukrajiny, 6 krajanských spolků, potom přijeli ještě krajané z Bosny a Hercegoviny, Slovenska a Maďarska.” 

V rámci 10. ročníku se tedy budeme moct těšit na krajany z celého světa? 

“Ano, určitě. Každý rok přijíždějí krajané ze Severní Ameriky, z Jižní Ameriky nebo z Austrálie. Doufám, že na 10. ročník jich přijede velké množství opravdu z celého světa, už proto, že tu budou mít mnoho kulturních a společenských možností, konferencí a jiných akcí. Snažíme se vše zorganizovat tak, aby se všechny zájmové skupiny krajanů mohly nějakým způsobem realizovat.” 

Jaký bude program festivalových dnů 9. ročníku Krajanského folklórního festivalu? 

“V pátek ve 2 hodiny bude probíhat prezentace života a činnosti krajanských spolků. Sejdou se krajané, kteří píší kroniky a předsedové krajanských spolků. Navzájem si vyměňují zkušenosti o své činnosti. Říkají si o tom, jak ve spolcích žijí, jak vyučují češtinu, jak využívají české tradice ve spolkovém životě. Jedná se o menší akci. 

Ta větší začne potom v 5 hodin, kdy budou všechny krajanské spolky vystupovat na otevřeném pódiu, a to na stejné adrese, to znamená v Dolních Chabrech na Hrušovanském náměstí. Vše bude probíhat až do 7 hodin. 

V sobotu budou krajané od 11 hodin vystupovat v rámci Slavností Prahy 8, které se konají celou sobotu na zámečku v Libni. Kromě krajanů tam budou hudební skupiny, zpěváci, tanečníci i divadlo. Je to taková velká akce pro rodiny s dětmi, pro Prahu 8 a okolí. Bude to ten největší program, který krajané letos zažijí.” 

Zakončení festivalu je naplánováno na neděli 12. září. Průvod krajanů v krojích vychází v 10 hodin z Toskánského paláce. Vše trvá zhruba hodinu. Za zpěvu, tance a hudby projdou krajané Hradčanským náměstí. Dojdou až k soše T.G. Masaryka, kde zazpívají jeho oblíbenou píseň Ach, synku, synku. Potom se všichni účastníci kolem 11. hodiny vracejí do Toskánského paláce, kde budou vyhodnoceny nejlepší soubory, rozdány diplomy a ceny. A festival končí. 

Stránky Krajanského folklórního festivalu
 

Autor:  Kristýna Maková

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas