Články20. října  2015 v 17:50  

V Praze vzniká film o brazilském architektovi českého původu

Alfréd Willer - Foto:  Česká televize

Alfréd WillerFoto:  Česká televize

Alfréd Willer, tak se jmenoval brazilský architekt českého původu. V Brazílii se řadí mezi takové legendy, jako jsou například Oscar Niemeyer nebo Juscelino Kubitschek.

Alfréd Willer se ve městě Curitiba zasadil o základy územního plánu a zrealizoval tam mnoho pozoruhodných staveb. Miracle Film teď ve spolupráci s britskou společnotí Pentagram natáčí v Praze a okolí umělecký dokument o jeho životě. Film režíruje jeho dcera Marina Willerová a za kamerou stojí César Carlone, držitel Oscara za film Město bohů z roku 2002. 


Alfréd Willer se do chemičky v Kaznějově vrátil v roce 2006
 

Alfréd Willer se narodil v Kaznějově u Plzně v roce 1930 jako syn strojního inženýra Viléma Willera, který objevil způsob, jak synteticky vyrobit kyselinu citronovou. Po vpádu nacistů v roce 1939 musela celé rodina opustit Kaznějov. Původně chtěli odjet z republiky. Byly jim však odebrány pasy, a tak se Willerovi uchýlili do Prahy, kde jako jedna z pouhých dvanácti židovských rodin přežili okupaci. Právě díky patentu na výrobu strategické suroviny - kyseliny citrónové, uvedla Marie Grofová ze společnosti Miracle Film. 

Budovy chemického závodu v Kaznějově - Foto: Roman Miler

Budovy chemického závodu v KaznějověFoto: Roman Miler

V roce 1947 se Willerovi odstěhovali do Brazílie, do města Sao Paulo. Tam měl Vilém Willer problémy najít si odpovídající práci a chtěl se vrátit do Československa. Únor 1948 však návrat rodině překazil. 

Jeho syn, architekt Alfréd Willer navštívil spolu se svými dětmi chemický závod v Kaznějově v roce 2006. Zavzpomínal, jak jeho rodina bydlela v v domě, kterému se přezdívalo žlutá vila. Dodnes nezapomněl češtinu, jeho děti však už češtinu neznají. Nejstarší syn Marcelo Willer je po tátovi rovněž architektem. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas