Články11. prosince  2014 v 15:34  

V USA zemřela politička s českými kořeny Judy Baarová Topinková

Jan Hamáček, Judy Baarová Topinková a Bořek Lizec - Foto: Michal Tauvinkl, Generální konzulát ČR v Chicagu

Jan Hamáček, Judy Baarová Topinková a Bořek LizecFoto: Michal Tauvinkl, Generální konzulát ČR v Chicagu

Ve věku 70 let náhle zemřela americká politička s českými kořeny Judy Baarová Topinková, která působila ve státě Illinois na americkém Středozápadě. Informoval o tom český generální konzul v Chicagu Bořek Lizec.

Judy Baarová Topinková, která vstoupila do vysoké politiky v roce 1984, když se stala poslankyní dolní sněmovny illinoiského parlamentu, zůstala aktivní do poslední chvíle. V listopadu v přímé volbě obhájila funkci šéfky illinoiského kontrolního úřadu. Kromě zákonodárné činnosti v minulosti třikrát zastávala funkci ministryně financí Illinois. List Chicago Tribune ji označil za nejosobitější a nejpřímočařejší političku Illinois. 

"Po chicagském starostovi Antonínu Čermákovi budeme bohužel zřejmě dlouho čekat na dalšího krajanského politika, který by v Illinois dosáhl takových úspěchů a také respektu jako Judy Baar Topinka. Platí to také v celoamerickém kontextu, kde bychom s výjimkou Madeleine Albright zřejmě aktuálně nenašli další podobně výraznou a uznávanou osobnost," uvádí se v tiskové zprávě českého generálního konzulátu v Chicagu. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas