Články9. ledna  2018 v 19:20  

Vybírání českého prezidenta začne v Americe o den dříve než v ČR

Volební urna (ilustrační obrázek) - Foto: Filip Jandourek

Volební urna (ilustrační obrázek)Foto: Filip Jandourek

Vybírání českého prezidenta začne na americkém kontinentu už ve čtvrtek 11. ledna. Hlasovat se tam bude kvůli časovému posunu o den dříve než v Česku. Volební místnosti se nejdříve otevřou na dvou zastupitelských úřadech v Brazílii, a to v 17:00 středoevropského času. O hodinu později se začne hlasovat v Argentině a v Chile, za další dvě hodiny v Havaně a na východním pobřeží USA a Kanady. Podívejte se mapě, kde všude můžete hlasovat pro českého prezidenta!

Štafeta voleb se z Ameriky, kde se bude hlasovat také v pátek, přesune přes Austrálii, Asii a Afriku do Evropy, kde se bude hlasovat tradičně v pátek a v sobotu (12. a 13. ledna). Volební místnosti budou v zahraničí otevřeny podle webu ministerstva zahraničí na 109 místech podobně jako při říjnových sněmovních volbách. Při předchozích prezidentských volbách před pěti lety jich bylo o sedm méně. Hlasovat budou moci například i vojáci na základnách Balad v Iráku a Bagram v Afghánistánu. V Iráku se bude moci hlasovat znovu na konzulátu v Irbílu. V Číně budou mít možnost volit nově na konzulátu ve městě Čcheng-tu, metropoli čínské provincie Sečuán. Stejnou příležitost budou mít na ambasádách v barmském Rangúnu a kambodžském Phnompenhu. 

K prvním prezidentským volbám se přihlásilo v cizině na 7200 českých voličů, nyní jich je v seznamech zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8900 lidí, ve druhém 10.700 voličů. 

Cesta k přímé volbě prezidenta začala v květnu 2010 


První přímé volba prezidenta v dějinách Česka se konala v lednu 2013. Bývalý předseda vlády Miloš Zeman v ní porazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Cesta k přímé volbě, o které politici mluvili již řadu let, začala po volbách do Poslanecké sněmovny v květnu 2010. Ve volebních programech ji měly všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Zavedení přímé volby nemělo jenom příznivce, zaznělo i mnoho kritických hlasů. Například tehdejší prezident Václav Klaus označil v roce 2011 přímou volbu hlavy státu za „populistický nesmysl, který se strašlivě vymstí“. 

Přímo se volí prezident ve 22 zemích Evropy, nepřímo je hlava státu volena v 12 zemích. Zbytek připadá na monarchie. Ze sousedních zemí České republiky volí svého prezidenta přímo obyvatelé na Slovensku, v Rakousku a Polsku; v Německu je prezident volen nepřímo sborem volitelů. Česko se změnou způsobu volby prezidenta v roce 2013 přiřadilo například k Finsku nebo Slovensku, které v nedávných letech také přešly z nepřímé k přímé volbě hlavy státu. Prezident České republiky je volen na pět let. Ve funkci může být nejvýše dvě volební období po sobě. 

Mapu všech zastupitelských úřadů, na kterých je možné v lednových volbách volit prezidenta ČR v zahraničí lze najít na https://www.mapotic.com/prezidentske-volby-v-zahranici-2018 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas