Články19. dubna  2019 v 08:00  

Výtěžek plesu krajanů na Tenerife půjde dětskému domovu v Česku

Krajanský ples na Tenerife - Foto: Zdeňka Kuchyňová

Krajanský ples na TenerifeFoto: Zdeňka Kuchyňová

Na ostrovech věčného jara, jak se taky Kanárským ostrovům říká, žije několik tisíc Čechů a Slováků. Zatím nemají zaregistrovaný krajanský spolek, ale rádi se schází v české restauraci na jihu Tenerife v Adeje. Letos se rozhodli uspořádat První česko - slovenský ples. A úspěch to byl obrovský.

Zatímco turisté procházeli okolo v šortkách, před Hard Rock Café postávali lidé ve slavnostních šatech, jak třeba Markéta Nedvědová. 

„Určitě je to pro nás Čechoslováky dobrá příležitost. Je dobře, že se tu sešlo tolik lidí". 

Markéta Nedvědová - Foto: Zdeňka Kuchyňová

Markéta NedvědováFoto: Zdeňka Kuchyňová

Jak dlouho žijete na Tenerife? 

„Žiju tu deset let. Před tím jsem byla pět let v Řecku, a přemýšlela kam dál. Mám ráda svoji práci, což je práce s turisty. Žijeme na jihu Tenerife. Máme štěstí, protože tu je Orange Café, restaurace, kam chodíme občas na večeři a popovídat si s lidmi, kteří tu jsou z Česka a Slovenska". 

Výtěžek z plesu je určen dětskému domovu 


Jednalo se o ples charitativní. Probíhala aukce obrazů, a také výtěžek z plesu je určen dětskému domovu v Jablonném v Podještědí, se kterým spolupracuje Canaria Travel. 

Krajanský ples moderovali Osmany Laffita a Andrea Verešová - Foto: Zdeňka Kuchyňová

Krajanský ples moderovali Osmany Laffita a Andrea VerešováFoto: Zdeňka Kuchyňová

„Řekli jsme si, že by bylo hezké ukázat Kanárské ostrovy i těm, kteří tu ještě nikdy nebyli. Myslíme si, že bychom sem měli pozvat děti, které jsou opuštěné, tak jsme našli dětský domov v Jablonném v Podještědí, a rozhodli jsme se výtěžek z plesu věnovat tomuto dětskému domovu". 

Řada účinkujících, kteří na plese zdarma vystupovali, mají sami k Tenerife vztah. Krajanům zazpíval Michal David, Vašo Patejdl, Xindl X. O moderování se postarali Andrea Verešová a Osmany Laffita. 

Ples navštívila i Jana Korbelová z české ambasády v Madridu: 

Jana Korbelová - Foto: Zdeňka Kuchyňová

Jana KorbelováFoto: Zdeňka Kuchyňová

„Dozvěděli jsme se o tom nedávno, je to úžasná iniciativa. Je to vůbec první česko-slovenský ples, který se koná u příležitosti 25. výročí založení cestovní kanceláře Canaria Travel a je zajímavé, že v letošním roce slavíme i 100. výročí navázání diplomatických styků mezi tehdejším Československem a Španělskem". 

Jak se vám tu líbí? Budova i prostředí českého plesu? 

„Je to bombastické, nečekala jsem, že tu bude tolik lidí. Podle aktuálních informací nás má být přes 200". 

Jaké máte kontakty s českými krajany na Kanárských ostrovech, a speciálně na Tenerife? 

„Já mám na ambasádě na starosti krajanské spolky. Ve Španělsku jsou v současné době registrované čtyři. Žádný z nich není na Tenerife, ale co není, může být. Zatím máme krajanské spolky v Madridu. Ten nejstarší se jmenuje Klub Čechů a Slováků, a byl založen v roce 1992. Novější je Česká škola Madrid, vznikla v roce 2014, a pak máme ještě krajanský spolek Česká škola Sevilla, a krajanský spolek Čechů a Slováků v Asturii na severu Španělska. Jak říkám, na Kanárských ostrovech zatím registrovaný spolek není, ale může brzy být. Seznámila jsem se nedávno s paní Marcelou Tosal, která je duší tohoto plesu. Je to v současné době kanditátka na pozici honorární konzulky na Tenerife. Víme, že tu jsou skupinky, které se schází neformálně, ale my jako ambasáda pracujeme především s těmi skupinkami, které jsou registrované oficiálně, které mají i nárok žádat o peněžní dary na výuku češtiny, zachovávání českých tradic, na práci s dětmi". 

Výherci v tombole získali letenku i návštěvu české restaurace 

Tomáš Tomšej (vpravo) - Foto: Zdeňka Kuchyňová

Tomáš Tomšej (vpravo)Foto: Zdeňka Kuchyňová


Na správném plese nesmí chybět tombola. První cenou byla letenka od Canaria Travel. Výherci se mohli těšit i jídla z české restaurace Orange Café v Costa Adeje, kterou tu několik let provozuje Tomáš Tomšej: 

„Vyrábíme domácí knedlíky, české speciality, takové klasické hitovky - gulášek, výpečky, svíčková, tataráček a smažený sýr musí být. Děláme i místní speciality. Protože jsem dlouhé roky dělal s místními lidmi, tak jsem se naučil velice dobré recepty od krevet přes mušle". 

Dávají si české speciality i místní? 

„Dávají, a kupodivu hodně. Je to pro ně velká zvláštnost, ale poslední dobou se zdá, že Praha je velice populární, a odsud si přinesli vzpomínky na české knedlíky, české jídlo a české pivo. To nám hodně pomáhá. Lidé přijdou, a říkají: před rokem jsme byli na dovolené v Praze, a tam jsme měli gulášek s knedlíkem, bylo to moc dobré, chceme si ho dát znovu. Takovým způsobem se česká gastronomie dostává do popředí". 

Počet hostů plesu překonal očekávání 

Marcela Tosal - Foto: Zdeňka Kuchyňová

Marcela TosalFoto: Zdeňka Kuchyňová


Ples překonal očekávání. Na řadě je teď počítání zisku, aby bylo jasné, kolik peněz dětský domov Jablonném v Podještědí získá. Toho se ujala Marcela Tosal, která za nápadem uspořádat ples krajanů stála. 

„V hlavě mi to leželo dlouho. Plesy jsem měla ráda. Když jsem ještě žila v ČR, tak jsem na plesy chodila. Navíc jsem měla pocit, že by bylo dobré vytvořit tu nějakou příležitost, aby se Češi a Slováci, co tady žijí, mohli setkat, poznat se a pobavit. Protože jsme už během našich aktivit spolupracovali s Canaria Travel, tak jsem oslovila paní Vikovou, a o nápadu jí řekla. Setkaly jsme se osobně, a během týdne jsme vymyslely, že bude ples, kde bude, kdy bude a kdo tam bude účinkovat". 

Příchod do sálu byl naprosto velkolepý? Kolik přišlo lidí? 

„Velice nás překvapila účast, protože jsme si stanovili minimum 80 lidí. Při nižším počtu by se to nedalo finančně zvládnout. Nakonec jsme měli 220 hostů, což je naprosto neskutečné. Pár dní před plesem už jsme řešili takové problémy, že jsme neměli pro všechny dost jídla. Bylo to stresující, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Co se týká účinkujících, tak všichni byli nadšeni z této možnosti, řada z nich má k Tenerife nějaký vztah, jezdí sem. Od prvního okamžiku je ta myšlenka nadchla. Michal David nám strašně pomohl, Xindl X, Vašo Patejdl". 

A možná se tu všichni objeví i příští rok, a krajané si ples zopakují. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas