Články1. února  2017 v 10:30  

Zpěv Rusalky zazní v Metropolitní opeře v New Yorku

Partitura Rusalky - Foto: Michaela Vetešková

Partitura RusalkyFoto: Michaela Vetešková

V jedinečných prostorách Metropolitní opery v New Yorku zazní v novém nastudování světově proslulá česká opera Rusalka. Premiéru slavného Dvořákova díla doprovází i výstava unikátního rukopisu opery ze sbírek Národního muzea. Ten se představí v zahraničí vůbec poprvé.

Vedle jediného notového záznamu si mohou zájemci do 23. února prohlédnout také originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy, skladatelovy dopisy. Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle. Nejznámější árií je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém. 

Plakát k prvnímu uvedení opery Rusalka v Národním divadle, 1901 - Foto:  Wikipedia Commons

Plakát k prvnímu uvedení opery Rusalka v Národním divadle, 1901Foto:  Wikipedia Commons

„Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě a vystavené předměty patří opravdu mezi unikáty. Kompletní partituru si pak zájemci budou moci prolistovat v elektronické podobě na tabletu“, uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. 

Ministr Herman: Rusalka zůstane jedním z nejsilnějších děl, které Dvořák zanechal 


Premiéry opery se zúčastní i ministr kultury Daniel Herman, který je od pondělí v USA na pětidenní pracovní návštěvě. 

„Rusalka zůstane navždy jedním z nejsilnějších děl, které nám Mistr Antonín Dvořák zanechal. Těším se na nově nastudované představení v Metropolitní opeře a je mi ctí představit zahraničním milovníkům Dvořákovy hudby také unikátní rukopis této opery ze sbírek Národního muzea“. 

V New Yorku se sejdou i tři Rusalky 

Opera Rusalka se vrací v roce 2017 do Metropolitní opery v New Yorku - Foto: České centrum New York

Opera Rusalka se vrací v roce 2017 do Metropolitní opery v New YorkuFoto: České centrum New York


Do New Yorku přijíždí hned tři slavné představitelky Rusalky - Gabriela Beňačková, která si Rusalku zazpívala právě v Metropolitní opěře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka nešťastné víly ve filmové verzi z roku 1977 a americká pěvkyně Renée Flemingová, jejíž kostýmy budou součástí výstavy. 

Rusalku v Metropolitní opeře 2. února uvedou teprve potřetí v historii. Režisérkou české pohádkové opery je Američanka Mary Zimmermanová, v titulní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová. 

Výstavu doprovodí filmové projekce, přednášky vizážistů, ale také speciální menu 


Projekt Českých center přináší newyorským divákům hlubší pohled na operní tvorbu Antonína Dvořáka, kterého si Američané spojují především s jeho 9. symfonií Z Nového světa. 

Zájemci se mohou těšit i na výjimečné koncerty, filmové projekce, přednášky muzikologů, operních vizážistů, ale také na speciální menu. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace