Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - SRPEN 2018

Pozvánka na výstavu fotografií Jindřicha Štreita s názvem „(Ab)normalizace“ - Foto: Jindřich Štreit,  Muzeum v Bruntále

Pozvánka na výstavu fotografií Jindřicha Štreita s názvem „(Ab)normalizace“Foto: Jindřich Štreit, Muzeum v Bruntále

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

1. srpna-20. září, SLOVENSKO, Bratislava - fotografie od Jindřicha Štreita se objeví hned na dvou místech slovenského hlavního města. Velkoformátové snímky ze socialistické reality oživí Hviezdoslavovo náměstí. S dalšími snímky cyklu (Ab)normalizace se lze seznámit v Prolaika Gallery Restaurant (Palackého 44). Výstava je součástí připomínky 50. výročí okupace bývalého Československa vojsky Varšavské smlouvy. 

16.-18. srpna, SRBSKO, Orom - výstava 12 světů doprovází hudební Malomfesztivál v srbské Vojvodině. Jde o práce současných českých ilustrátorů či autorů komiksů, kteří jsou uznávanými veličinami v oboru - Galina Miklínová (Lichožrouti), Lucie Lomová (komiksy) či Petr Nikl.  

1. srpna-30. září, RAKOUSKO, Vitoraz - zámek v dolnorakouské Vitorazi hostí výstavu velkoformátových snímků z roku 1968. Dějinné události jsou připomenuty v širším kontextu. Na výstavě Pražské jaro 1968 spolupracovalo i české ministerstvo zahraničí.   

17.-21. srpna, NĚMECKO, Lipsko - filmová řada Vzpomínky na Pražské jaro před 50 lety připomene v Kinobaru Prager Frühling prostřednictvím filmů tzv. nové vlny, ale i novějších, pozadí dějinných událostí. Od pátku 17. srpna do úterku 21. srpna lze na místě zhlédnout postupně filmy Žert, O slavnosti a hostech, Pelíšky, Spalovač mrtvol a Ucho. Začátky promítání jsou mezi 18. a 20. hodinou. 

21. srpna-5. října, USA, New York - Česká republika si připomíná 50. výročí srpna 1968. Česká centra jsou místem, kde mohou být tímto tematem osloveni i lidé v zahraničí. Tehdejší dramatické události přiblíží výběr 20 zajímavých snímků od Libuše Kyndrové, Dagmar Hochové, Miloně Novotného, Jiřího Všetečky, Václava Toužimského, Jaromíra Čejky, Bohumila Dobrovolského, Jiřího Stivína či Jana Reicha. Vernisáž začíná v 19 hodin (21. 8.) v budově Českého centra (321 East 73rd Street).
 
 

23. srpna, SLOVENSKO, Bratislava - v klubu Pod lampou (Partizánska 2) představí svou knihu Jedeme k moři známý český herec a architekt David Vávra. Kniha je zajímavým putováním po památkách od Moravy po Jadran. Během večera vystoupí slovenská rocková skupina Živé kvety

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas