Kalendář akcí9. prosince  2018 v 23:50  

Krajanské akce ve světě - PROSINEC 2018

Vánoční trhy - Foto: Alena Vykydalová

Vánoční trhyFoto: Alena Vykydalová

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

11. prosince, RAKOUSKO, Vídeň - česko-rakouský spisovatel Milan Ráček přečte několik úryvků ze své knihy Nemrtví a Leninova druhá revoluce. Po prezentaci díla následuje beseda s autorem. Začátek setkání v Českém centru je naplánován na 18. hodinu. 

12. prosince, NĚMECKO, Berlín - básník a prozaik Petr Borkovec nedávno vydal sbírku povídek Lido di Dante, popisující italské prázdniny autora. Dílo přeložila Christa Rothmeyerová. V díle se prolíná smysl pro absurdno a bizarno, ale i poezie všedního dne. Autorské čtení začíná v Českém centru od 19 hodin. 

12. prosince-7. ledna, ŠPANĚLSKO, Barcelona - expozice, která zachycuje okamžiky vzniku Československa s důrazem na diplomacii, rozvoj první republiky a hlavní osobnosti, které se zasloužily o samostatnost je k vidění v Reial Cercle Artístic. Výstavu připravil Honorární konzulát v Barceloně spolu s Českým centrem Madrid. 

13. prosince, SLOVENSKO, Košice - hudební pořad koncipovaný jako vzpomínka na zpěvačku V. Špinarovou začíná ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích (Hlavná 70) od 15 hodin. 

Alfons Mucha, Job, 1896 - Foto:  Uměleckoprůmyslové muzeum

Alfons Mucha, Job, 1896Foto:  Uměleckoprůmyslové muzeum

13. prosince, FRANCIE, Paříž - osobnost a dílo malíře Muchy je jedním z důležitých "mostů" mezi francouzskou a českou kulturou v obdbí secese. Konference Alfons Mucha: Paříž v době Belle Époque, která probíhá od 18:30 do cca 20 hodin je už třetím dílem série přednášek historiků, kurátorů a teoretiků výtvarného umění v Českém centru Paříž. Navazuje zároveň na Muchovu retrospektivní výstavu v Musée du Luxembourg. Podrobnější program konference lze najít na: http://paris.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/alphonse-mucha-3/ 

13. prosince-24. února, SLOVENSKO, NItra - výstava Fetiše současnosti reaguje na zajímavé společenské téma fetišismu a jsou na ni zastoupena díla domácích i český umělců, které reprezentují například Petra Čížková, Jakub Geltner, Eva Jaroňová, Anna Marešová, Marek Schovánek, Adam Štech či Jan Švankmajer. Návštěvníci ji mohou zhlédnout v Nitranské galerii na Župním náměstí čp. 3. 

16. prosince, SLOVENSKO, Martin - reprízu pořadu Českého Vánoce 2018, kde zazní čeština a česká hudba lze zhlédnout ve Slovenském národním muzeu (Malá hora 2). Účinkuje Ženský sbor Českého spolku a jeho hosté 

19. prosince, ŠVÝCARSKO, Curych - hned dvě vystoupení s českými koledami na Zpívajícím vánočním stromě (Werdmühleplatz) jsou připravena na 17:30 a 18:30 hod. 

20. prosince, SLOVENSKO, Košice - přátelé Českého klubu v Košicích se mohou sejít ve Společenském klubu (Hlavná 70) na Předvánoční posezení pod stromkem s poezií a hudbou. Začátek od 15 hodin. 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas