Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - BŘEZEN 2017

Pohřeb Janka Adama v Šumiaci (snímek Markéty Luskačové ze série Poutníci) - Foto:  České centrum Madrid

Pohřeb Janka Adama v Šumiaci (snímek Markéty Luskačové ze série Poutníci)Foto:  České centrum Madrid

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

2.-31. března, ŠPANĚLSKO, Valladolid - výstava fotografky Markéty Luskačové přiblíží návštěvníkům svět poutí a karnevalů v socialistickém Československu, kdy podobné aktivity byly pod drobnohledem režimu a mnohdy se potýkaly s nejrůznějšími zákazy. Velký prostor na výstavě První a poslední věnuje snímkům s masopustní tematikou. Zájemci si mohou fotografie prohlédnout na adrese C/ Angustias, 44 jakýkoliv den v týdnu kromě pondělí. 

7. března-7. dubna, ŠPANĚLSKO, Madrid - výstava v Madridském kolegiu architektů (Calle de Hortaleza, 63) připomene 60. výročí úmrtí Jože Plečnika, který zanechal nesmazatelnou stopu v českém hlavním městě, stačí jen zmínit jeho úpravy Pražského hradu a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Vernisáž začíná v 17:30 (7. března) a na výstavě spolupracovaly kromě Českého centra také Rakouské kulturní fórum a slovinské velvyslanectví v Madridu. 

8. března, RAKOUSKO, Vídeň - diskuse historičky Jany Stárkové s chartistou Ludvíkem Kavínem, ředitelem Divadla Brett ve Vídni Bruno Aignerem a zakladatelem klubu Nachtasyl Jiřím Chmelem o roli Rakouska na cestě ke svobodnému Československu. Je připomínkou 40. výročí Charty 77 a skutečnosti, že asi 400 signatářů tohoto dokumentu našlo svůj nový domov v Rakousku. Začátek od 18 hodin v Lobkowiczkém paláci (Lobkowitzpl. 2), hosty přivítá ředitel Divadelního muzea Thomas Trabitsch a velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter. 

9. března, SLOVENSKO, Košice - v 15 hodin začíná ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavní ul. 70) pořad věnovaný autorům hudby k českým seriálům (Karel Svoboda, Jan Klusák, Petr a Pavel Ormovi, Luboš Fišer, Zdeněk Liška). 

Náhrdelník od Svatopluka Kasalého - Foto:  České centrum Mnichov

Náhrdelník od Svatopluka KasaléhoFoto:  České centrum Mnichov

9. března-28. dubna, NĚMECKO, Mnichov - průkopníci českého moderního šperku (V. Cigler, S. Kasalý, J. Kodejš, J. Symon) představí svou tvorbu v Českém centru na výstavě Pioneers of Czech Modern Jewellery

10. března-4. dubna, SLOVENSKO, Košice - s obrazy od členů Českého spolku v Košicích se lze seznámit v ÁTRIUM klubu (Luník I.). Vernisáž začíná 10. března od 16 hodin. 

11. března, FRANCIE, Paříž - hra Protest od Václava Havla v podání divadelní společnosti Libre d'esprit bude uvedena od 18 hodin v Českém centru Paříž. Je součástí cyklu, který připomíná 40. výročí Charty 77. Vstupné 15 euro. 

16. března, SLOVENSKO, Košice - přehrávání DVD s tématem České kořeny ve Vídni začína v 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavní ul. 70). 

23. března, SLOVENSKO, Košice - pravidelná vzdělávací relace ve Společenském klubu Českého spolku se bude tentokrát věnovat osobnostem spisovatelů bratří Mrštíků a malířky Zdeňky Braunerové

25. března, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - v koncertním sále 229 Venue (229 Great Portland Street, W1W 5PN) vystoupí na společném koncertě dva přední zpěváci česko-slovenské hudební scény Richard Müller a Dan Bárta. Koncert začíná v 19:30, vstupné stojí 30 až 35 liber. 

30. března, SLOVENSKO, Košice - populární skupině Kučerovci, která představovala československému publiku především tradiční a lidové písně z Latinské Ameriky, je věnován od 15 hodin program ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavní ul. 70). 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace