Kalendář akcí6. března  2019 v 19:00  

Krajanské akce ve světě - BŘEZEN 2019

Spisovatelka Kateřina Tučková - Foto: Roman Verner

Spisovatelka Kateřina TučkováFoto: Roman Verner

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

7. března, SLOVENSKO, Košice - přednáška o českém dirigentovi a pedegogovi Václavu Talichovi probíhá ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavná 70) od 15 hodin. 

13. března, NĚMECKO, Berlín - v cyklu Tschechien erlesen zavítá do Českého centra spisovatelka Kateřina Tučková. Tentokrát bude číst ze svého románu z roku 2009 Vyhnání Gerty Schnirch, který řeší problematiku poválečného odsunu Němců z českého pohraničí. Román vyšel před několika měsíci i v němčině, a tak na akci zazní jak dílo v originále, tak v překladu. Začátek od 19 hodin. 

14. března, SLOVENSKO, Košice - v cyklu věnovaném českým literátům se zájemci blíže seznámí se spisovatelkou a novinářkou Marií Pujmanovou. Přednáška začíná od 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích. 

14. března, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - panelová diskuse přiblíží veřejnosti méně známou hrdinku holocaustu Marii Schmolkovou, která organizovala humanitární pomoc pro tisíce Židů. Pocházela z Prahy, kde byla významnou přívrženkyní sionistického hnutí. Na přednášce se budou podílet odborníci jako Anna Hájková, Martin Šmok, Rose Holmesová či Alex Maws. Začátek od 18 hodin ve Wiener Library, 29 Russell Square, Bloomsbury, London WC1B 5DP. 

14. března, RAKOUSKO, Vídeň - přednášky o Češích v odboji se zhostí od 18:30 dr. Jiří Plachý a tematicky se bude věnovat období protektorátu Čechy a Morava. České odbojové skupiny totiž vznikali současně i ve Vídni, řada zdejších krajanů působila také v ilegální Komunistické straně Rakouska. Další odbojáři sem přicházeli právě z protektorátu v rámci nuceného pracovního nasazení. S touto akcí souvisí výstava Totální nasazení, kterou lze zhlédnout do 15. března na Vídeňské univerzitě. 

15.-28. března, ŠPANĚLSKO, Madrid - svět loutek ožije na interaktivní výstavě Pimprlárium, kterou přichystalo Divadlo loutek Ostrava v rámci Mezinárodního festivalu scénického umění Teatralia. Návštěvníci se seznámí s loutkami z celého světa, od těch, které se používají v čínském stínovém divadlo, až po Mupety amerického loutkoherce Jimmyho Hensona. Návštěvní hodiny jsou s přestávkami rozloženého do celého dne obykle od 10 do 20 hodin. Koná se v sále El Águila (C/ Ramírez de Prado, 3). Více informací lze zjistit na: http://www.madrid.org/teatralia

21. března, FRANCIE, Paříž - večer s názvem Slova a tóny bude společným vystoupení skladatele, dirigenta a pianisty Kryštofa Mařatky s hercem Thomase Sacksickem. Pro toto spojení dvou světů, hudby a mluveného slova, si Mařatka vybral různá melodramata a improvizace. Začátek akce v Českém centru byl stanoven na 20. hodinu. Vstupné 10 €, zlevněné 7 €. 

21. března, SLOVENSKO, Košice - Český spolek v Košicích pořádá vlakový zájezd do nejvyššího slovenského pohoří. Podrobnosti o akci nazvané Zajímavé budovy ve Vysokých Tatrách se objeví týden před konáním na nástěnce klubu. 

21.-28. března, USA, New York - již druhý ročník Ozvěn MFDF Jihlava přináší do Českého centra v New Yorku výběr těch nejlepších dokumentárních filmů minulého a předminulého roku, které se objevily na festivale v Jihlavě. 21. března bude promítán film Volný pokoj, 26. března Hranice práce a Ozvěny uzavře 28. března snímek Timebox. Začátky projekcí jsou vždy v 19 hodin. 

28. března, SLOVENSKO, Košice - v projektu Už vím co číst a poslouchat se pořadatelé tentokrát zaměří na Leoše Janáčka. Hudebně-literární pořad začíná v 15 hodin v Hudebním salonu Veřejné knihovny Jána Bocatia (Hlavná 48). 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas