Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - BŘEZEN 2018

Dejme slovo ženám - Foto: České centrum Paříž

Dejme slovo ženámFoto: České centrum Paříž

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

1.-11. března, NĚMECKO, Mnichov - filmový festival zaměřený na filmy z prostoru Visegrádské čtyřky a letos i Běloruska (Mittel Punkt Europa Filmfest) věnuje devět večerů v mnichovském Filmovému muzeu a čtyři večery v řezenské filmové galerii Leere Beutel kinematografii střední Evropy. Z českých filmů zde budou promítnuty filmy Svět podle Daliborka a Masaryk

V Tokiu probíhá výstava Sto let s překlady Karla Čapka - Foto:  České centrum Tokio

V Tokiu probíhá výstava Sto let s překlady Karla ČapkaFoto:  České centrum Tokio

6. března, RUSKO, Moskva - v Mezinárodním Memoriálu (Karetnyj Rjad 5/10) je připravena od 19 hodin přednáška historika Michala Macháčka s názvem Všední život v období normalizace v Československu. Zaměří se na vztahy tehdejšího prezidenta Husáka se Sovětským svazem, především s Brežněvem a Gorbačovem. Bude zde také prezentovat svou monografickou knihu Gustáv Husák. Jde o doprovodnou akci k výstavě Charta 77. 

7.-28. března, JAPONSKO, Tokio - v budově Českého centra bude u příležitosti 80. výročí úmrtí uspořádána výstava Sto let s překlady Karla Čapka. Světový literát byl překládán v Japonsku již za svého života. V poslední den výstavy proběhne od 19 hodin beseda s Itaru Iidžimou z Japonsko-české společnosti, Keniči Abem z Tokijské univerzity a Rjoko Takeučim z nakladatelství Heibonša. 

8. března, FRANCIE, Paříž - setkání Dejme slovo ženám bylo připraveno na Mezinárodní den žen v Českém centru. Bude zde debatováno na téma postavení žen mezi dvěma kulturami. Debaty se účastní tří Češek (spisovatelka Lenka Horňáková-Civade, režisérka Linda Dušková a vinařka Libuše Gonet-Schulzová) a dvou Slovenek působících ve Francii. 

9. března, RUSKO, Moskva - v Českém domě vystoupí od 19 hodin folklorní soubor Lužičan, který prezentuje lidovou kulturu Lužických hor. Kromě písní z tohoto regionu zazní i skladby z dalších regionů České republiky. O den později vystoupí ve Spojeném ústavu jaderného výzkumu v Dubně. 

9. března-12. dubna, SLOVENSKO, Košice - Český spolek v Košicích vystavuje obrazy, jejichž autory jsou členové spolku. Vernisáž začíná v 16 hodin první den výstavy v prostorách klubu Átrium (Zuzkin park 4). 

Štaflík a Špagetka - Foto: České centrum Moskva

Štaflík a ŠpagetkaFoto: České centrum Moskva

11. března, RUSKO, Moskva - promítání animovaného seriálu Štaflík a Špagetka připomene 100. výročí narození Václava Bedřicha, který se věnoval české dětské animované tvorbě. První díly byly promítány ještě v černobílé verzi a větší část seriálu potom barevně. 

17. března, RUSKO, Moskva - výroční XXV. Česko-slovenský ples je společnou akcí velvyslanectví České a Slovenské republiky. Koná se od 19 hodin na adrese: Julia Fučíka 12/14. Vystoupí Hudba hradní stráže a Policie ČR, Vašo Patejdl a DJ Smile. Vstupné 50 euro. 

19. března, JAPONSKO, Tokio - série osmi krátkých animovaných filmů Jiřího Brdečky bude promítnuta v kinosále Velvyslanectví ČR v hlavním městě Japonska. Průvodní slovo spisovatelky Terezy Brdečkové, dcery autora snímků, přiblíží život a dílo umělce, který se kromě animovaného filmu věnoval i scénáristice (Limonádový Joe, Císařův pekař). Začátek promítání v 19 hodin, vstupné zdarma.  

22. března, SLOVENSKO, Košice - přednáška s názvem Česká katolická literatura se uskuteční od 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích. 

Markéta Lazarová - Foto: nostalghia.cz

Markéta LazarováFoto: nostalghia.cz

24. března, USA, New York - Filmový maraton 2018 - Skvosty československé kinematografie představí v Českém centru pásmo 12 filmů, které patří k zásadním dílům českých a slovenských režisérů. Od 11 do 22 hodin mohou návštěvníci zhlédnout Švankmajerův film Něco z Alenky, Zemanův Vynález zkázy, Rychmanovy Starce na chmelu, Fričova Kristiána, Jasného snímek Až přijde kocour, Herzovy Petrolejové lampy, Podskalského Světáky, Krejčíkův Vyšší princip, Gedeonův Návrat idiota, Vláčilovu Markétu Lazarovou, Menzelovu tragikomedii Vesničko má středisková a Machatého Erotikon.  

27. března, JAPONSKO, Tokio - ve velkém sálu českého velvyslanectví se uskuteční od 19 hodin koncert česko-japonského kvartetu (Petr Nouzovský, Jukie Ičimurová, Kristina Fialová a Kódži Miura), kteří zavítají v rámci svého turné do devíti měst po celém Japonsku. Zazní klasické i moderní skladby pro violoncello, klavír, violu a klarinet.  

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace