Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - ÚNOR 2018

Z výstavy Charta 77 - Foto: Archiv Českého centra Moskva

Z výstavy Charta 77Foto: Archiv Českého centra Moskva

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

9. února-25. března, RUSKO, Moskva - České centrum v Moskvě spolupracovalo na přípravě výstavy Charta 77, která připomene ruské veřejnosti tuto významnou československou občanskou iniciativu, která kritizovala tehdejší režim za nedodržování lidských a občanských práv. K vidění zde budou ukázky z komiksu Jak z Rock´n ´Rollu vznikla Charta 77 od Jiřího Husáka. V rámci výstavy proběhne 21. února setkání s Vratislavem Brabencem, členem kapely The Plastic People of Universe, a na 6. březen je připravena diskuze s autorem monografie o Gustavu Husákovi Michalem Macháčkem a dalšími hosty. Výstava se nachází na adrese: Karetnyj Rjad 5/10.
 

10. února-20. dubna, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - díla dvou českých umělkyň - malířky Toyen a fotografky Běly Kolářové se objeví na výstavě inspirované prací spisovatelky Virginie Wollfové v galerii Tate St Ives. Výstava přináší feministický pohled na krajinu, rodinný život a identitu v moderním a současném umění. 

12. února, ŠPANĚLSKO, Puerto de Sagunto - v rámci významného filmového festivalu MICE bude v Centro Cívico představena Pražská filmová škola americkým režisérem Tariqem Hagerem, který je spoluzakladatelem této soukromé školy. Bude promítnuto několik zajímavých krátkých studentských filmů. Filmové setkání začíná v 19 hodin. 

13. února, NĚMECKO, Mnichov - v den, kdy vrcholí v Bavorsku masopustní veselí, České centrum láká na výstavu Markéty Luskačové a videoprojekci na téma Český masopust. Akce začíná od 19 hodin, výstava nazvaná O smrti, o koních a jiných lidech probíhá už 31. ledna a končí 23. února. 

15. února, SLOVENSKO, Košice - ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích proběhne od 15 hodin přednáška o spisovateli, novináři a dramatikovi Karlu Čapkovi, která je součástí projektu Slovo domova

16. února, FRANCIE, Paříž - Artist's talk & performance noise skupiny Rafani je součástí doprovodného programu výstavy v Českém centru. Performance se koná od 20 hodin v Paris-Prague Jazz Clubu. Vstupné 5 euro. 

18. února, BELGIE, Brusel - studio BOZAR (Rue Ravenstein 23) představení jedinečnou architektonickou památku - brněnskou vilu Tugendhat. Její výjimečnost zachytil v dokumentárním filmu režisér Dieter Reifarth. BOZAR připravil projekci tohoto filmu od 18 hodin. Vstupné od 6 euro. 

22. února, SLOVENSKO, Košice - zajímavá přednáška přiblíží české malíře Maxe Švabinského a Josefa Mánesa. Lze ji navštívit od 15 hodin ve Společenském klubu České spolku v Košicích. 

Tomáš Kačo - Foto: České centrum New York

Tomáš KačoFoto: České centrum New York

22. února, USA, New York - ve Weillově sálu slavné Carnegie Hall je pro posluchače připraven od 20 hodin klavírní recitál Tomáše Kača. Rodák z Nového Jičína je absolventem Berklee College of Music a ve svém debutovém večeru nazvaném Classic Edge, Gypsy Soul bude interpretovat skladby J. S. Bacha, F. Chopina a své vlastní originálním způsobem na pomezí klasické, jazzové a romské hudby. 

27. února, SLOVENSKO, Bratislava - Český spolek Bratislava pořádá v rámci Hudebních večerů od 17 hodin Masopustní posezení s cimbálovou hudbou. Společenská akce se koná ve velkém sále Csemadoku (nám. 1. mája 10-12) a vystoupí zde lidová hudba Burčáci z Uherského hradiště. 

28. února, RAKOUSKO, Vídeň - k věhlasu skladatele Leoše Janáčka napomohla vídeňská premiéra opery Její pastorkyňa v roce 1918. Janáček měl k Vídni blízký vztah, o čemž pohovoří v prostorách Slovanské besedy muzikolog Jiří Zahrádka z Masarykovy univerzity.  

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace