Krajanské akce ve světě - LEDEN 2019

Vladimír Merta - Foto: Petra Ševců

Vladimír MertaFoto: Petra Ševců

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

9. ledna, NĚMECKO, Berlín - v rámci koncertní řady So klingt die Gegenwart! představující soudobou českou hudbu, proběhnou 3 premiéry pro Solaris 3, což je extravagantní trio (klavír, housle a violoncello). Zahrají skladby mladých českých autorů, ale i Klavírní trio č. 2 od Šostakoviče. Začátek v 19 hodin na Velvyslanectví ČR v Berlíně. 

11. ledna, FRANCIE, Paříž - koncert písničkáře Vladimíra Merty a kytaristy Ondřeje Fencla si mohou návštěvníci vychutnat v Paris-Prague jazz clubu (ve sklepení Českého centra) od 19 hodin. Akce je mj. připomínkou padesátiletého výročí od vydání Mertova alba Ballades de Prague, k němuž došlo právě v Paříži. Vstupné 5 euro, během happy hours (do 21 hod.) 3 eura. 

16. ledna, NĚMECKO, Berlín - v budově Českého centra je naplánován rozhovor s autory, kteří byli oceněni Česko-německou novinářskou cenou. Diskutovat o zahraničním zpravodajství a prezentovat vítězné příspěvky budou Andrea Mocellin, Martin Knitl (z ČRo Ostrava) a Hans-Jörg Schmidt. Připojí se k nim i novinářka Lída Rakušanová, která byla členkou poroty. Začátek v 19 hodin. 

16. ledna-2. března, FRANCIE, Paříž - unikátní výstava fotografií Pavla Váchy nazvaná Aznavour Praha ´69 / Loučení s Palachem připomíná návštěvu světoznámého šansoniéra v Praze, kdy zde měl koncertovat, ale své vystoupení zrušil kvůli smrti Jana Palacha. Byl se však poklonit památce tohoto hrdiny. Vernisáž probíhá od 19:30 hod v den 50. výročí Palachova upálení a během ní bude promítán dokument Ticho

22. ledna, NĚMECKO, Berlín - spisovatelka Nela Rywiková představí svůj detektivní román Děti hněvu z ostravské periferie. Kromě českých pasáží z díla zazní i úryvky přeložené do němčiny Christinou Frankenberg. Začátek čtení od 19 hodin v Českém centru. 

24. ledna-28. února, USA, New York - pod názvem TENDER budou na výstavě představeny současné české fotografie od Valentýny Janů, Terezy Zelenkové, Jiřího Hroníka, Venduly Knopové, Daniely Dostálkové, Dušana Tománka, Jiřího Thýna, Radka Brousila, Hany Knížové, Adama Holého a dalších. Kurátorem výstavy je redaktor Michal Nanoru, který nebude chybět ani při diskusi po vernisáži (od 19 hod.). Pořadatelem je České centrum. 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas