Kalendář akcí7. listopadu  2018 v 10:30  

Krajanské akce ve světě - LISTOPAD 2018

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice - Foto: České centrum Moskva

Mezinárodní dětská výtvarná výstava LidiceFoto: České centrum Moskva

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

7. listopadu, FRANCIE, Paříž - komentovaná prohlídka výstavy snímků slavného českého fotografa Josef Sudka pod názvem Topografie sutin začíná od 19 hodin. Průvodkyní bude kurátorka Katarína Mašterová z Ústavu dějin umění AV ČR. Výstava byla připravena v Českém centru Paříž (18 rue Bonaparte). 

8. listopadu-1. prosince, RUSKO, Moskva - Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice probíhá i v moskevském Paláci pionýrů (ul. Kosygina 17, budova 3). Soutěže se zúčastnilo téměř 30 tisíc dětí z celého světa a ti nejlepší budou oceněni v 18 hodin první den výstavy. Každý týden doplní výstavu zajímavý program (např. 10. listopadu předčítání z knihy Dášeňka nebo 1. prosince setkání s ilustrátory Vendulou Chalánkovou a Veronikou Kopečkovou). 

8. listopadu, NĚMECKO, Mnichov - rozpadu habsburské monarchie je věnován pořad Sen a noční můra – literární tryzna pro Habsburg. Projekt Kateřiny Karl-Brejchové a Jany Věžníkové zahrnuje básně a písně z doby první republiky. Tryzna začíná v Českém centru od 19 hodin. 

8. listopadu, SLOVENSKO, Košice - Český spolek v Košicích pořádá vlakový zájezd do Humenného. Hlavními body programu jsou prohlídka sochy Švejka na nádraží a návštěva zámku. Pokyny lze dostat do mailu. 

8. listopadu, USA, New York - studenti Pražské konzervatoře a NYU Steinhardt Music Department představí díla Antonína Dvořáka i novějších českých skladatelů. Koncert začíná v 19 hodin v Bohemian National Hall. 

Výstava Československá státnost 1918

Výstava Československá státnost 1918

13. listopadu 2018-4. ledna 2019, NĚMECKO, Mnichov - interaktivní výstava Československá státnost 1918 přibližuje založení společné republiky Čechů a Slováků před sto lety. V rámci vernisáže zazní od 19 hodin přednáška Martina Klečackého z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Vstupné je zdarma. 

13. listopadu, SLOVENSKO, Bratislava - pořad z cyklu Kulturních večerů tentokrát přivádí Daniela Luthera z Ústavu etnologie a sociální antropologie Slovenské akademie věd. Pohovoří na téma Československá Bratislava 1919-1939. Přednáška začíná v 17 hodin ve Velkém sále Csemadoku. Pořadatelem je Český spolek Bratislava. 

13. listopadu, SLOVENSKO, Košice - v 18 hodin začíná ve Východoslovenské galerii (Hlavná 27) Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československa, který zároveň zakončí Dny české kultury 2018. Díla Janáčkova, Godárova a Martinů budou interpretovat violoncellistka Kristína Chalmovská a klavíristka Paulina Maslanka.  

15. listopadu, SLOVENSKO, Košice - ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavná 70) proběhne odpoledne věnované spisovateli a novináři Ivanu Olbrachtovi v rámci projektu Slovo domova. Bude promítán film Marijka nevěrnice, který vznikl podle jeho scénáře. Začátek v 15 hodin. 

16. listopadu, USA, New York - k blížícímu se výročí sametové revoluce proběhne festival FREEDOM & MOVEMENT. Od 19 do přibližně 23 hodin budou moci diváci zhlédnout scénická čtení, filmové projekce, diskutovat a navštívit taneční inscenaci Obrys či výstavu Do Not Litter, Do Not Feed Birds and Do not push the Help Button (Yet), jejíž vernisáž začíná v 19 hodin v Galerii Českého centra New York. 

27. listopadu, SLOVENSKO, Bratislava - Český spolek pořádá v rámci Kulturních večerů přednášku Marty Nevřelové na téma Naše krajina a její ochrana. Začátek v 17 hodin ve Velkém sále Csemadoku (nám. 1. mája 10-12). 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas