Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - PROSINEC 2017

Ivan Martin Jirous - Foto: Tomáš Vodňanský

Ivan Martin JirousFoto: Tomáš Vodňanský

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

do 6. prosince, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - v pořadí 21. ročník festivalu Made in Prague, který přináší pestrou paletu filmů, výtvarného umění, literatury, divadla i hudby, se koná na více místech britské metropole - v Regent Street Cinema, JW3 Hall, Café in the Crypt, Barbican, Lux, Horse Hospital, Congress House, Waerstones, Českém centru Londýn a Secret Location Hammersmith. Jde o jednu z nejrozsáhlejších akcí, na kterých se podílejí Česká centra. Součástí programu je například retrospektiva filmů Jana Němce, anebo filmů o něm (10. listopadu Noční hovory s matkou a Vlk z Královských Vinohrad či 11. listopadu Démanty noci a O slavnostech a hostech). O týden později budou promítány vybrané hrané a dokumentární filmy současné české kinematografie. Autorské čtení Petry Hůlové (25. listopadu) a Ivana Magora Jirouse (6. prosince) potěší milovníky literatury. Bohatou nabídku doplňují výstavy výtvarného umění či divadelní představení s tematikou Charty 77

do 15. prosince, FRANCIE, Paříž - retrospektivní výstava snímků avantgardního fotografa Jaromíra Funkeho probíhá v rámci festivalů Photo Saint Germain a Paris Photo. Je zaměřena na díla, v nichž se Funke inspiroval především kubismem, abstrakcí, novou věcností, konstruktivismem a surrealismem. Vernisáž probíhá první den výstavy od 19 hodin za účasti kurátora výstavy Vladimíra Birguse a ředitelky Leica gallery Prague Míly Dubské. 

do 30. prosince, USA, New York - v Českém centru (321 East 73rd Street) si stále mohou návštěvníci prohlédnou multimediální sochařskou výstavu The Falcon (Sokol) ze série New Bohemia od brooklynského umělce Zacharyho Delamatera, který se inspiroval počátky sokolského hnutí. V jeho dílech se objevují prvky z tělocvičny - žíněnky, lana, vzpěračská výbava... Jsou tu také díla z původních sokolských plakatů a koláže při jejichž zhlédnutí se používá zpětný projektor. 

do 31. prosince, SLOVENSKO, Košice - od 15 hodin lze přijít na vernisáž amatérských fotografů, kteří jsou členy Českého spolku v Košicích. Výstava snímků pod názvem Krásy a památky České republiky probíhá přímo v budově klubu (Hlavná 70). 

1. prosince, USA, New York - České centrum se angažuje v představení multižánrového projektu Prague New York Effect 8. Představí se v něm česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Moriová. Konfrontace umění z obou stran Atlantiku vyúsťuje v přiblížení obou umělkyň, v němž mizí hranice jako oceán, věkový rozdíl či životní zkušenosti. Akce začíná v 19 hodin. 

Pozvánka na České Vánoce 2017 v Košicích - Foto:  Český spolek v Košicích

Pozvánka na České Vánoce 2017 v KošicíchFoto:  Český spolek v Košicích

10. prosince, SLOVENSKO, Košice - v Domě umění (Moyzesova 66) je přichystán program českého slova a hudby - České Vánoce 2017. Představí se v něm například Ženský sbor Českého spolku v Košicích, Komorní smyčcové studentské sdružení a řada dalších hostů. Informace a vstupenky lze získat v kanceláři Českého spolku. Program začíná od 15 hodin. 

10. prosince, USA, New York - Vánoční party s bohatým programem, který začíná pro veřejnost v 15 hodin v budově Českého centra, kde zazní zejména české koledy. Od 16 hodin vystoupí mezzosopranistka Pavlína Horáková a vánoční atmosféru doplní trh s tradičním českým vánočním zbožím. 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace