Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - SRPEN 2017

Z výstavy Sofiina volba po česku - Foto:  České centrum Vídeň

Z výstavy Sofiina volba po českuFoto:  České centrum Vídeň

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

1.-31. srpna, SLOVENSKO, Piešťany - putovní výstava Sofiina volba po česku je jedním z výstupů projektu dokumentaristky Judity Matyášové, která zkoumala osudy 80 českých židovských dětí, které byly zachráněny odchodem před nacismem do Dánska a později do Švédska. Díky snímkům od pamětníků je výstava autentická podobně jako dokumentární film Na sever či kniha Přátelství navzdory Hitlerovi, které jsou rovněž součástí projektu. Výstava probíhá v lázeňském informačním centru na adrese Pribinova 2. 

2.-10. srpna, SLOVENSKO, Bratislava - český výtvarný umělec Miloš Šejn byl pozván do SODA Gallery na na "intervenci" do expozice Viktora Furčeka s názvem Jak vysvětlit obrazy meziprostoru neviditelného. Šejn v posledních letech reprezentuje Česko na prestižních přehlídkách současného umění od New Yorku po Benátky. 

3.-31. srpna, RAKOUSKO, Vídeň - recitál klavíristy Andreje Kasíka přináší sérii koncertů se skladbami W. A. Mozarta z dob jeho pobytu v rakouském hlavním městě. Koncerty se konají vždy ve čtvrtek od 16 hodin (tj. 3., 10., 17. 24. a 31. srpna), a to v Mozartově domě (Domgasse 5).
 
 

8. srpna, SLOVENSKO, Košice - v prostoru Tabačka Kulturfabrik (Gorkého 2) se v rámci cyklu Kino na dvoře objeví známá adaptace Dostojevského románu Bratři Karamazovi s herci Dejvického divadla. Kromě historické linky dané Dostojevského předlohou probíhá souběžně dramatická linka českého divadelního souboru, který přijel toto klasické dílo zahrát na festival v Polsku. Ze zkoušky na festivalové vystoupení se nakonec stává představení pro diváka, kterého stihla tragédie v osobním životě. Začátek divadelní hry je ve 21 hodin. 

8.-22. srpna, USA, New York - cyklus ROOFTOP CINÉ-CONCERT SERIES představí světoznámé němé filmy, které budou živě doprovázet talentovaní čeští hudebníci. Prvním flmem bude 8. srpna Hitchcockův The Manxman, který sice doprovodí američtí hráči na bicí, klávesy a basu, ale v samotném filmu se zaskví česká herečka Anny Ondráková. Následovat bude 15. srpna Murnauův Východ slunce, k němuž zahraje na basu Michael Krásný. Cyklus uzavře 22. srpna film Tělo a ďábel od Clarence Browna, za klávesy usedne Ondřej Pivec a se saxofonem se představí Karel Růžička Jr. Promítání začíná vždy ve 20 hodin (uvítání už v 19 hodin) na adrese 321 East 73rd Street v New Yorku. V případě nepříznivého počasí se projekce přesouvá ze střechy do Tanečního sálu. Vstupné v předprodeji za 12 dolarů. 

31. srpna-1. října, RUSKO, Moskva - výstava Luddité, která spojuje malířství Prahy s ruskou Ufou, probíhá v rámci bienále moderního umění. Název akce je odvozen od označení lidí, kteří se odmítají smířit se zaváděním technologických novinek. Probíhá v galerii Beljajevo (ul. Profsojuznaja 100) a Českou republiku zastupují umělci ruského původu Vasil Artamonov a Alexej Kljujkov. 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace