Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - ŘÍJEN 2018

Výstava Totální nasazení - Foto:  České centrum Vídeň

Výstava Totální nasazeníFoto:  České centrum Vídeň

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

9. října, SLOVENSKO, Košice - scénické čtení z knihy Fotbalové deníky od Jiřího Hájíčka se koná od 16:30 v Hudebním salonu Veřejné knihovny Jána Bocatia (Hlavná 48). 

10. října-28. února, RAKOUSKO, Vídeň - putovní výstava Totální nasazení zamířila do hlavního města našich jižních sousedů. Přípomíná, že pro Třetí říši pracovalo mimo protektorát více než 400 tisíc Čechů. Výstava bude rozšířena o úsek Nucená práce na území Rakouska. Vernisáž začíná 10, 10, od 18:30 v knihovně Fachbereichsbibliothek Zeitgeschichte der Universität Wien, Spitalgasse 2–4, Hof 1. Promluví zde například historik Oliver Rathkolb či Tomáš Jelínek z Česko-německého fondu budoucnosti. 

13. října-9. listopadu, USA, New York - akce zaměřené na světového skladatele Antonína Dvořáka probíhají v rámci oslav stoletého výročí založení Československa. V jejich průběhu budou moci návštěvníci poslouchat díla toho velikána (např. v Carnegie Hall), zhlédnout originál rukopisu koncertu pro violoncello h moll (v CCNY Gallery), navštívit s průvodcem Bohemian National Hall či vidět film Americké dopisy. 

14. října, SLOVENSKO, Košice - Státní filharmonie Košice uvádí Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československa, během něhož zazní díla Eugena Suchoně, Otakara Ostrčila či Zdeňka Fibicha. Lístky lze zakoupit v pokladně Státní filharmonie, koncert začíná v 19 hodin v Domě umění 

15. října, FRANCIE, Paříž - slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československa v provedení Ensemble Martinů začíná ve 20 hodin. Zazní díla Janáčkova, Dvořákova, Martinů, Zámečníkova a Smetanova. Akce probíhá v Českém centru v Paříži. 

16. října, SLOVENSKO, Košice - Duo du Réve z České republiky připravilo komorní koncert s díly Martinů, Šimaie, Rejcha a Sluky ve Východoslovenské galerii (Hlavná 27). Začátek v 18 hodin. 

18. října, SLOVENSKO, Košice - v cyklu Už vím, co číst a poslouchat se tentokrát pořadatelé zaměřili na skladby Jiřího a Ladislava Štaidlových. Literárně-hudební program proběhne od 16:30 v Hudebním salonu Veřejné knihovny Jána Bocatia (Hlavná 48). 

Czechmating - Foto:  České centrum Berlín

CzechmatingFoto:  České centrum Berlín

19. října, NĚMECKO, Berlín - tradiční setkání Czechmating pro Čechy a čechofily se uskuteční od 18 hodin v Českém centru. Opět je připraven tzv. speed-czechmating, přiněmž je snaha za krátkou dobu poznat co nejvíce nových lidí, kteří se pohybují v berlínském česko-německém světě. 

28. října, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - promítání němého historického filmu Svatý Václav začíná v 15:30 v kině Barbican (Barbican Centre, Silk St, London EC2Y). K projekci zazní živá hudba komorního vokálního souboru Capella Mariana, který se zaměřuje na hudbu středověku, renesance a baroka. 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas