Kalendář akcí3. března  2017 v 23:00  

Krajanské akce ve světě - ZÁŘÍ 2018

Archint 1918-2018 - Foto:  České centrum Berlín

Archint 1918-2018Foto:  České centrum Berlín

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

5. září, NĚMECKO, Berlín - v budově Českého centra byla připravena výstava která se věnuje evropskému a československému expresionismu v architektuře: Fragmenty metropole – východ. V budovách je zhmotněna vize společnosti a české prostředí zde zastupuje například Ústí nad Labem, Brno, Hradec Králové a samozřejmě Praha. Výstava je součástí archint 1918_2018, souhrnu akcí, které se věnují obratu v architektuře po vzniku První republiky. 

6. září, SLOVENSKO, Košice - pořad Významné paní na českých zámcích představí významné postavy české šlechty a jejich působení na zpřístupněných zámcích (Kateřina Zaháňská a Ratibořice, Zita Bourbonsko-Parmská a Brandýs nad Labem, Marie Thurn a Loučeň, Sidonie Nádherná a Vrchotovy Janovice). Začátek v místnosti společenského klubu Českého spolku v Košicích je od 15 hod. 

7.-15. září, FRANCIE, Paříž - v rámci festivalu Paris Design Week připravilo České centrum přehlídku českého designu, nazvanou 100 let českého designu - Pop-Up Shop. Na ní budou zastoupeni výrobky od Pavla Janák, Ladislava Sutnara, Jaroslava ježka, Jožky Barucha, Adolfa Matury, Libuše Niklové či Maxima Velčovského. Čtyřicet předmětů zdokumentuje vývoj našeho designu. Další výrobky budou na prodej. 

8. září, SLOVENSKO, Bratislava - jednodenní autobusový zájezd dostane zájemce do okolí Brna, které je protkáno zajímavými církevními i světskými památkami. V programu je prohlídka Černé Hory, Rájce-Jestřebí a Dolních Kounic. Informace o případných volných místech a podrobnosti k zájezdu na tel. 0908 814 880. 

13. září, BULHARSKO, Sofie - kniha Martina Reinera Básník (román o Ivanu Blatném) vyšla nedávno v bulharském překladu. České centrum v Sofii připravilo pro milovníky české literatury setkání s autorem. Začátek v 18 hodin. 

13. září, SLOVENSKO, Košice - vernisáž výstavy Československá státnost 1918 je součástí projektu Dny české kultury a připravil ji Český spolek v Košicích ve spolupráci s Českým centrem Bratislava. Otevření výstavy proběhne ve Veřejné knihovně J. Bocatia (Hviezdoslavova 5) od 16 hodin. 

Z výstavy Mini Wonders - Foto:  České centrum Miláno

Z výstavy Mini WondersFoto:  České centrum Miláno

15. září-14. října, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - v galerii Českého centra Londýn bude zpřístupněna výstava mini wonders - století české hračky. Představuje období, kdy si získaly renomé v zahraničí. Na jejich designu pracovali například Jiří Trnka či Václav Kubát, kteří se podíleli na instalaci v rámci EXPO 58 v Bruselu. Nechybí tu legendární stavebnice Merkur ani známé nafukovací plastové hračky z továrny Fatra. Ve dnech 15. a 16. září zde proběhne rodinný workshop pod vedením designéra Michala Stracha, kde si děti se svými rodiči mohou zkusit vyrobit hračku. Workshop lze navštívit po předchozí rezervaci, a to 14. září od 15 do 17 hodin a 15. září od 10 do 12:30 hodin.  

19. září, SLOVENSKO, Košice - v rámci Dnů české kultury se otevírá v Kulturně-vzdělávacím centru ŠVK (Pribinova 1) výstava Od světového požáru ke společnému státu Čechů a Slováků. Vernisáž od 15 hod. 

20. září, SLOVENSKO, Košice - setkání nazvané Podkarpatská Rus - součást 1. československé republiky je věnované oblasti, která se po dvacet meziválečných let stala součástí ČSR. Začátek v 15 hodin ve společenském klubu Českého spolku v Košicích. Zajímavé dokumenty mohou přinést i návštěvníci. 

21.-23. září, USA, New York - pásmo Moc bezmocných představí v Lincoln Centru (Walter Reade Theater, 165 W. 65th Street) vybrané skvosty české kinematografie, a to Případ pro začínajícího kata, Sedmikrásky, Farářův konec a Ovoce stromů rajských jíme. Jako pocta Miloši Formanovi bude ve stejných dnech promítán digitálně zrestaurovaný snímek Černý Petr.
 
 

25. září, SLOVENSKO, Bratislava - přednáška s besedou Čapkové a Slovensko přibližuje vztah dvou osobností literární a výtvarného života první republiky ke Slovensku. Český spolek Bratislava ji připravil v rámci Kulturních večerů ve ve Velkém sále Csemadoku (nám. 1. mája 10-12) od 17 hodin. 

Detailní informace o kulturních krajanských akcích v USA, Kanadě a Mexiku naleznete na stránkách Česko-severoamerické komory pro obchod a kulturu www.czechevents.net.

Autor:  Miloš Turek

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas