Tipy28. června  2017 v 18:25  

Jiří Máška, malíř, který staví repliky lodí a vaří pivo

Obraz od Jiřího Mášky - Foto: Jiří Máška

Obraz od Jiřího MáškyFoto: Jiří Máška

Jiří Máška, český malíř a sochař vystavuje od 5. do 25. července na Manhattanu v New Yorku v Agora Gallery. Vernisáž se koná ve čtvrtek 6. července od 18 - 20 hodin. V letošním roce už Jiří Máška vystavoval v Pekingu, Košicích a Bruselu.

Jiří Máška emigroval do USA v roce 1983. Dnes žije na honduraském ostrově Roatan. Na ostrově postavil vlastní pivovar, věnuje se obchodu a také stavbě replik starých plachetnic. 

Postavil např. Černou perlu, s níž loupil slavný pirát Henry Morgan, nebo Santa Mariu, hlavní loď flotily objevitele Kryštofa Kolumba. Stavba Černé perly trvala tři roky. Stála jeden milion amerických dolarů, ale podle odborníků se teď její cena pohybuje kolem tří miliónů (50 milionů korun). Úspěch má i v umělecké tvorbě. 

Obrazy příliš kontroverzní? 


Do Česka se Jiří Máška vrátil na tři roky v 1991. Nebyl příliš spokojen s vývojem a tak zamířil zase zpátky za oceán. 

Jeho malířská tvorba je podle některých názorů kontroverzní. Namaloval například obrazy s názvy Marťani hledají Paroubka nebo Prezident Klaus bojuje s Evropskou Unií. 

Obrazy musí provokovat 


Jiří Máška se učil malovat u akademického malíře Jiřího Režka ve Strakonicích, vystudoval střední grafickou školu v Praze, kde se v malbě zdokonaloval u profesora Janocha. Studoval i v USA. Po odchodu do Rakouska a USA studoval na Everett Community College ve Washingtonu u prof. Hansona. Ke konci studia vystavoval své obrazy v Jackson Street Gallery v Seattle. Okamžitě dostal nabídku na výstavu v Los Angeles, New Yorku a Vancoveru. Bývá řazen do skupiny abstraktních expresionistů. 

„Víte, obrazy musejí provokovat. Musí vás naštvat nebo se líbit. Pokud kolem něj jen projdete, je to špatně. V mnoha případech se mi podaří lidi naštvat anebo jsou nadšení“, řekl Jiří Máška před čtyřmi lety pro deník.cz. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas