Tipy6. dubna  2017 v 13:45  

Objevte česko izralského výtvarníka Otte Wallishe

Otte Wallish - Foto:  Česká centra

Otte WallishFoto:  Česká centra

Česko-izraelský výtvarník Otte Wallish je v Česku málo známý. To se rozhodli změnit organizátoři výstavy v Galerii Českých center. Jedná se o vůbec první přehlídku Wallishovy tvorby v Čechách (6.4. - 29. 4.). Výstava zahrnuje sbírku plakátů převážně z 30. let 20. století, první izraelské známky (doar ivri), mince a také knihy, na kterých se graficky podílel. Nebude chybět ani kopie listiny vyhlašující Stát Izrael v roce 1948.

Otte Wallish emigroval do zahraničí ve 30. letech minulého století. Podle kurátorky výstavy Evy Janáčové z Ústavu dějin umění AV je přes svůj mezinárodní věhlas známý spíš odborníkům zaměřeným na grafický design. Povědomí o jeho tvorbě je v Čechách minimální. Cílem výstavy tak je zaplnit bílá místa. 

Otte Wallish vytvořil reklamy pro Auto Praga 

Reklama od Otte Wallishe pro automobilku Praga - Foto:  Česká centra

Reklama od Otte Wallishe pro automobilku PragaFoto:  Česká centra


Wallish má své místo v meziválečné avantgardě. Na výstavě se představí osmdesát děl. Jedná se především o mince a známky z roku 1948, které tvoří zlatý fond jeho tvorby. 

Budou tu i filmové plakáty, novinové reklamy vytvořené pro Auto Praga nebo plakáty se sionistickou tématikou, které vznikaly mezi lety 1929 až 1934. 

Odchod do tehdejší mandátní Palestiny mu zachránil život 


„Výstava je splátkou dluhu Ottu Wallishovi, který se narodil ve Znojmě v roce 1906 a v roce 1934 emigroval do tehdejší mandátní Palestiny, čímž si zachránil život. Pokud by jako Žid zavčas neodešel pryč ze své rodné země, čekaly by ho hrůzy koncentračních táborů a nejistá budoucnost. Patří mezi zapomenuté české umělce, které se snažíme postupně objevovat,“ uvedla kurátorka Eva Janáčová. 

Otte Wallish studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Po vojně si na začátku 30. let otevřel vlastní grafické studio v Praze a spolupracoval s Židovským národním fondem. Oženil se a z důvodu vzrůstajících protižidovských nálad se v roce 1934 přestěhoval do Palestiny. 

Slavnostní vernisáže se účastní i jeho dvě děti Dina a Eri. Původně používal německé příjmení Wallisch, po přestěhování do Izraele si ho však pozměnil na Wallish. Navrhl zde několik tisíc plakátů a počítá se mezi zakladatele izraelského grafického designu. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas