Tipy5. září  2019 v 23:10  

V New Yorku si připomínají výročí sametové revoluce

Výročí sametové revoluce připomene v New Yorku Havlova hra Audience s herci Jakubem Špalkem a Janem Potměšilem - Foto: Divadlo v Celetné

Výročí sametové revoluce připomene v New Yorku Havlova hra Audience s herci Jakubem Špalkem a Janem PotměšilemFoto: Divadlo v Celetné

Od září do listopadu 2019 se budou v Bohemian National Hall na Manhattanu konat koncerty, divadelní představení, výstavy, diskuze a další programy. Ústředním motivem akcí je téma svobody.

Mezi hlavní akce patří představení Audience dramatika Václava Havla v podání herců Jakuba Špalka a Jana Potměšila. Herci jsou zároveň osobnostmi, které se zapsaly do historie Sametové revoluce a budou o svých zkušenostech a postřezích diskutovat po představení, jež je součástí divadelní přehlídky Rehearsal for Truth. Neméně očekávaný je v New Yorku koncert skupiny Garáž, jednoho ze symbolů české nezávislé hudební scény. Podobně jako představení Audience, bude i koncert skupiny Garáž ještě v dalších dvou amerických městech, Washingtonu a Chicagu. 

Galerie Českého centra v New Yorku zároveň uvede dvě výstavy. Nejdříve v září a v říjnu výstavu Václav Havel dramatik a občan, kterou připravil Institut umění − Divadelní ústav. V listopadu a prosinci ji vystřídá expozice Národního muzea zvlášť připravená pro Spojené státy a další Česká centra ve světě s názvem Sametová revoluce 1989. 

Program oslav 30. výročí bude dále obsahovat speciální koncert newyorské Mannes School of Music, který představí české skladatele a zahájí novou skladbou americké autorky k poctě Václava Havla. S historií sametové revoluce se budou dále moci návštěvníci seznámit v rámci komentovaných prohlídek Bohemian National Hall v rámci Open House New York a na dalších besedách a filmových představeních. 

Oslavy vyvrcholí 8. 11. 2019 v České národní budově koncertem legendární české skupiny Spirituál kvintet, která v New Yorku vystoupí v rámci své 60. – a zároveň poslední – sezóny. 

Autor:  autor neuveden

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas